У «білий дім» з Рухом прийшла господиня – господарі втрачають реноме
Видається на те, що ще одна політична ставка народного депутата Андрія Лопушанського провалилася на виборах голови райради
Старосамбірська районна рада останньою на наших теренах взялася формувати керівну команду. Минулого четверга усі 40 депутатів дружно з’їхалися у сесійну залу. Дав би Бог, щоб і надалі так було, бо старосамбірський досвід підказує інше – надто швидко обранці розчаровуються у власному обранні і сесії відбуваються на грані кворуму. Так було, але може тепер щось зміниться?
Трохи депутатської статистики
Ольга Вороблевська – голова територіальної виборчої комісії детально розповіла і обранцям і гостям зали (був повний аншлаг), як виглядає волевиявлення мешканців гірського району. Прізвища ми озвучували раніше, а тепер інше. Рух набрав у загальному 5282 голоси (6 мандатів), БПП «Солідарність» – 4954 (6 мандатів), УРП – 3782 (5мандатів), “Воля” – 3775 (5 мандатів), Самопоміч – 3741 (5 мандатів), «Свобода» – 3065 (4 мандати), «Народний контроль” – 2612 (3 мандати), Громадянська позиція – 2495 (3 мандати), «Батьківщина» – 2292 голоси (3 мандати). Саме ці партії здобули право мати представників у районному «парламенті». Ну, і для інтересу про те, хто ще заявився на вибори і що взяли. УКРОП – 1676 голосів, КУН – 1453, Партія Ляшка – 1449, Сила людей – 683, Наш край – 358. Але ці партії, як ви збагнули, не пройшли у районну раду. Із 40 обраних 14 були депутатами раніше, хоча балотувалося значно більше. Видно, не так добре працювали, хоча ставка на молодь – це теж добре. Знаєте, минула Революція Гідності, на яку піднялася молодь, і тому вважаємо правильним, що в районну раду прийшли молоді люди. Творіть своє майбутнє! Тут навіть зачитати клятву довірили наймолодшому депутату – це дуже символічно.
І далі трохи статистики від Ольги Вороблевської. У раді – 6 жінок. 4 депутати – працівники органів місцевого самоврядування чи держустанов, 6 – освітяни, 2 – медики, 2 – представники сільського господарства, 7 підприємців, 9 – представники інших установ. Тимчасово непрацюючих – 8 і 2 – пенсіонери. Щодо освітнього рівня обранців. 7 осіб не мають вищої освіти – але ми собі думаємо, що то не ґандж. Бо не завжди високо вчені – дуже мудрі. Наймолодшому депутату Івану Габаку – 23 роки, найстаршому Михайлу Губицькому – 66. Ось такий народ сів у той “корабель”, який назвався «Старосамбірською районною радою». Ми хотіли поцікавитися долею попереднього голови райради Ореста Бонка у нього самого, але на початку сесії був, а потім кудись нам загубився…
Поблагословили на щасливе плавання цей «корабель» у спільній молитві священики отці Іван та Михайло, побажали злагодженої праці, а отець Николин, як звикло, додав цікаву оповідку. Вчитель географії попросив школяра показати на мапі деякі країни – Францію, Бразилію, Німеччину… Учень чемно обводив указкою контури держав, а на прохання показати Україну, школяр поклав указку на стіл, притулив долоню до серця і відповів: «А Україна у мене ось тут…» Вів отець до того, що у кожного з нас, а найбільше у тих, кому народ довірив, Україна має бути у серці…
І ще один момент, який направду був приємним, у тому числі і на сесії Старосамбірської міської ради (розпочав Михайло Скипакевич) – коли обранцям вручали посвідчення, які самі собі не купували, у відповідь виголошували у зал таке звичне тепер і до щему хвилююче «Слава Україні» або «Служу народу України».
Терлецька-Цепенда: 27-10 – результат розгромний
Ну, зі статистикою та емоціями закінчуємо. Треба переходити до діла. Обравши тимчасову президію, депутат Тетяна Терлецька взялася вести сесію і оголосила висунення кандидатів на посаду голови ради. Чомусь хвилину-другу було мовчання, хоча знаємо, що імовірні кандидатури зусібіч «обсмоктали» уже давно. Нарешті зважився Віктор Гейник запропонувати на посаду голови ради голову РДА Миколу Цепенду, а відразу після того Ігор Піхоцький висунув на крісло голови райради Тетяну Терлецьку. Кандидатури прогнозовані, принаймні «Високим Замком», бо якраз Рух Терлецької та «Солідарність» Цепенди набрали найбільшу кількість голосів.
Обдва претенденти виголосили свої промови. Микола Цепенда зазначив, що треба йти назустріч громадам, що люди найбільше потребують нині фінансового ресурсу – соціальних допомог, підвищених зарплат, субсидій. Є потреба відкрити хоспіс у Мшанці в будівлі, яка колись була школою. Порадів, що з горем навпіл відкрили у Старому Самборі військкомат, де створено 18 посад, з великою кількістю робочих місць працює Добромильський ДОК. Зізнався, що скерував до Львова документи, аби нарешті задіяти курортну зону «Смерічка», похвалився роботою вітряків «Еко-оптіми» та інвесторами, які обробляють 2000 га землі, що була тривалий час «під паром». І завершив оптимістично – треба працювати на громаду… Хоча нам особисто хотілося б почути відповідь на запитання, яке так ніхто і не виголосив: що йому заважає втілювати добрі наміри перебуваючи на посаді голови райдержадміністрації?..
Тетяна Терлецька спочатку розповіла про себе, зважаючи на те, що в залі багато новообраних. Педагог та магістр державного управління за фахом, 15 років служби в органах самоврядування та державних, депутат уже третього скликання. Має досвід написання мікропроектів. Завдання, які ставить перед собою, – допомогти громадам в об’єднанні, залучення коштів обласного та державного бюджетів, робота з мікропроектами, міжнародна співпраця, підтримка молодіжних ініціатив і навчання депутатів. Обранці уважно слухали своїх імовірних очільників, хоча мало думалося, що їхні виступи уже на щось впливають. Підтвердженням цьому і було прохання з президії хоч про щось у них запитатися. Запитався хіба сільський голова з Тур’є, мовляв, що ви, панове, думаєте на тему відновлення роботи підприємств і розширення переробки. Питання правильне, але претенденти на посаду думають те саме, що, мабуть, думає і автор запитання… Який інвестор прийде в країну, яка провадить війну, хоча завдання влади залишається чи не найважливішим – створювати добрий інвестиційний клімат – Тетяна Терлецька… Треба працювати над цим питанням, зокрема у переробці лісу і сільськогосподарської продукції. В районі уже пішов процес, оскільки фермер Богдан Савка вирощує столові буряки та моркву (морква йде на сік у Городок) – Микола Цепенда.
А далі було таємне голосування, у результаті якого симпатії виборців розділилися так: за Миколу Цепенду віддало свої голоси 10 обранців, за Тетяну Терлецьку – 27. Двом депутатам не сподобався ніхто з претендентів, а один обранець умудрився перетворити свій бюлетень на недійсний. Ті, які були хвилю тому конкурентами, одразу обмінялися компліментами, задекларували співпрацю двох гілок районної влади і побажали одне одному успіхів.
Чи дадуть голові РДА шанс повернути довіру?
Кілька слів для аналізу ситуації. Тетяна Терлецька немало часу віддала роботі на посаді першого заступника голови Самбірської РДА. Прийшла туди після того, як обраний раніше голова райради Орест Бонк її скоротив. Мабуть, не треба було, але навіщо тепер згадувати… Тетяна Іванівна, як нам видається, непогано вписалася у керівну команду Самбірщини, але, вибачте за відвертість, не стала до кінця своєю на Самбірщині, як і чужою – на Старосамбірщині.
Як Тетяна Терлецька, так і Микола Цепенда (це наша точка зору) перед виборами голови райради вели перемовини з обранцями. Очевидно, Тетяна Іванівна виглядала переконливіше, не виключено, що обранці, які обіцяли в очі підтримку Миколі Володимировичу, потім злукавили. Але сталося те, що сталося. І хоч партія «Солідарність» здобула другу сходинку у районному рейтингу, але Микола Цепенда серйозно прорахувався, бо коли діючий голова адміністрації набирає лише 10 із 40 голосів на свою підтримку, то, повірте, це майже недовіра. Мабуть, йому ліпше було б не висувати своєї кандидатури взагалі, і тоді б ніхто не вираховував рейтинги. Нам навіть важко подумати, що скаже на такий результат виборів голови районної ради губернатор Олег Синютка?.. Хтось висунув гіпотезу, що Миколі Володимировичу найліпше не очікувати гніву шефа, а йти з посади добровільно. Хоча, все що могло статися, уже сталося. Справді, або йти, або повертати довіру людей… Є ще один нюанс, про який уголос говорять на Старосамбірщині – Микола Цепенда мав у кураторах народного депутата Андрія Лопушанського. Ставка Андрія Ярославовича на Миколу Цепенду, зрештою, як і на інших представників своєї команди, на місцевих виборах провалилася. Або не на тих ставив, або сам на своїх не попрацював. Для прикладу, у Самбірському районі команда народного депутата Ярослава Дубневича зіграла на найвищому рівні. Може ще й тому, що сам нардеп провів у селах Сам-бірського району перед виборами близько трьох десятків зустрічей. І його особистий авторитет зіграв не останню скрипку.
Зараз на Старосамбірщині тривають перемовини з фракціями з тим, аби новообрана господиня «білого дому» почула від колег думку про те, кого треба обирати на посаду свого заступника. Тетяна Іванівна допускає навіть пробне рейтингове голосування поза сесією. Бо їй не хочеться, щоб кандидатура, яку внесе на розгляд, потерпіла фіаско.
…Після першого сесійного засідання голова Старосамбірської районної ради Тетяна Терлецька віднесла букет, який подарували їй після перемоги, на могилу свого Вчителя Володимира Івановича Горбового…
Роман ІВАНЧУК.