Оптимізацію малокомплектних закладів громади проведуть самі і без вказівок зверху

SambirWZ
660
Наш земляк і приятель «Високого Замку» Олег ПАСКА, який тепер керує в Департаменті обласної освіти, одного разу попросив, мовляв, якщо хочете мені телефонувати, то або до початку робочого дня, або пізно ввечері. А тут у невизначений час сам дзвонить, каже, їде у Сусідовичі та Бориню через Самбір, а відтак можемо випити кави. Відмовляти такому чоловікові гріх, тим паче, одного разу ми просили його відповісти на кілька запитань.

Минулого року, зокрема на Старосамбірщині, були дискусії з приводу подальшого існування малокомплектних шкіл. Тодішня райрада всіляко зволікала з цим складним питанням, бо різати по живому завжди боляче. Але аргумент був твердий: от настане час об’єднаних громад і нехай вже тоді самі вирішують… Час настав і ми можемо прогнозувати, що далеко не усі навчальні заклади витримають фінансові виклики. Те, що ми зараз скажемо, зрозуміють хіба фахівці, але не можемо не сказати. За словами пана Паски, є відповідна формула, придумана урядом, за якою йде фінансування освіти. Якщо територіальна одиниця має 40 тисяч населення, то на освіту йде більше коштів, якщо менше, то самі розумієте… ОТГ тепер стали малими територіальними одиницями, а відтак і фінансове забезпечення стане менше. Можна сперечатися на предмет справедливості, але, за словами Олега Паски, його Департамент буде звертатися у Міністерство з проханням переглянути коефіцієнти, бо школи справді не витримають безгрошів’я і тоді ростимуть борги із зарплат. Наступне. В обласному освітянському відомстві підрахували, що на школи йдуть величезні суми грошей платників податків, але йдуть (придумали такий термін) «на стіни». Тобто, це не витрати на учня та вчителя, а на енергоносії, ремонти і так далі. Особливо складно, коли у великих приміщеннях, які треба обігрівати, вчиться мало дітей. Таким чином росте так звана собівартість учня. Олег Володимирович каже, що провели цікаві дослідження: виявляється, школи, куди вкладають менше грошей, дали ліпші результати із ЗНО та навпаки. Такий ось парадокс… А що стосується малокомплектних шкіл, підкреслив наш гість, то це справа виключно голів громад та депутатів. Якщо вони зможуть забезпечити фінансове життя закладів, то хто буде перечити? Але, за прогнозами, демографічна ситуація не поліпшиться найближчим часом, а за відсутності достатньої кількості дітей в одних школах, зрозуміло, батьки забиратимуть своє чадо у більші на ліпше оснащені заклади, навіть якщо ці заклади у сусідніх селах і треба добиратися. Тобто, до оптимізації шкіл, які є нині малокомплектними, громади прийдуть самі.

Про ще один цікавий факт з життя Старосамбірщини. Олег Паска зумів переконати голову ОДА Максима КОЗИЦЬКОГО і в район торік додали 12 мільйонів гривень, які пішли на борги із зарплат освітянам. На Турківщину пішло 3 мільйони, а на Самбірщину – нічого. Питаємо, чому? Виявляється, освіта Самбірщини боргів не мала…

Тепер про не зовсім приємне, про що теж розповів начальник Департаменту освіти. Певні зміни відбудуться і у Самбірському професійному училищі швейників. Воно буде міняти господарів і з відання Департаменту соціального забезпечення перейде у віддання Департаменту освіти. Це для того, твердить пан Паска, щоб заклад освіти отримував більше методичної допомоги. Допомога, звичайно, добре, але заклад стає більше освітянським, ніж соціальним, а відтак доведеться скорочувати деякі кадри, хоча, Олег  Паска каже, що максимально збережуть ту інфраструктуру, яку створювали роками.

Роман ІВАНЧУК.
Фото: osvita.loda.gov.ua

Вас це може зацікавити

Залишити комментар