Що спільного між Зеленим фестивалем у Ріп’яній та Євробаченням з його українськими конопельками?

SambirWZ
789
За час ковіду нарід знудьгувався за велелюдними святами і, як тільки з’явилася нагода відкрити рота, знявши маски, села почали влаштовувати собі розваги. Лише минулої неділі забави провадили у Старій Солі, Дроздовичах та Ріп’яно. Власне, у це гірське село і запросили нашого репортера, годі було відмовити, бо Ріп’яна так далеко, що не завжди туди й доберешся… (А у понеділок пісенне свято було у Топільниці).

Богу дякувати, дорога туди тепер чудова, або, скажемо так, майже чудова – залишилися не залатаними шматки, але то справа часу. Разом з головою районної організації «Європейської Солідарності» Олегом ГОРБОВИМ та помічницею-консультантом депутата обласної ради Михайла ГИЧКИ Галиною ПАВЛЕЧКО вічно дірявий шлях пролетіли на одній передачі і навіть встигли до початку… Потрапив у щирі обійми організаторів фестивалю і мусив скуштувати чарчину тамтешнього трунку. Мене переконали, що якщо я бойко, то для гарного настрою мушу щось спожити… Хоча настрій був одразу, бо поруч з фуршетним столиком провадили останню репетицію музики з Розлуча. Це знаєте, наче побував на весіллі часів свого дитинства. То тепер музиканти уже не ті – нашпиговані такою апаратурою, що сама собі співає, сама собі грає – аби лиш світло не пропало…
Подвір’я біля Народного дому було уже заповнене глядачами і нам, гостям, залишалося лише приєднатися до гурту. Ведучою фестивалю «Дуже Зелені свята» була ведуча зі Самбора Оксана ПУЦЕЛИК, яка будь-що вести не буде. Вона буде вести ті заходи, які справді вартують уваги і підтримки… Познайомився я з керівником Народного дому Миколою НЕСТЕРОМ, який уже три роки бере на себе обов’язок організовувати на Зелені свята такий фестиваль. Це ж стільки різних клопотів, нервів, старань, а на зарплату головного культпрацівника села це ніяк не впливає. Сидів би собі тихенько, як багато інших, а то ні – треба, каже, людей гуртувати, треба їм влаштовувати свята, бо що земляки далеко в горах бачать, крім своїх проблем. Секретар Стрілківської сільської ради Андрій СОДЖАК теж говорив, що такі заходи об’єднують народ, створюють гарні враження і залишають добрі спогади про прадавні традиції, а Василь ГРИЦАК – тамтешній староста на десяток сіл, не міг порадіти від того, що на свято зійшлося стільки молоді. Молодих людей справді було багато і я перепитав у пана Василя, чи то місцеві, чи то заїжджі з великих полісів до бабусь? Більшість, каже, свої і похвалився тим, що місцева школа має аж 70 учнів, а це, повірте, за нинішніми мірками, велика розкіш. Взагалі, пан Василь – сам молодого віку і дуже хоче для своїх сіл щось корисне зробити, хоча це не завжди виходить… От я помітив, що мій модний телефон в Ріп’яно «вмер», а з’ясувалося, що нема покриття. Лише в окремих точках села є. Проте, за словами старости, скористатися точками непросто, бо не знати, чи абонент теж в точці… Свого часу, аби провести якесь Інтернетівське диво у село, він сам викопав під споруду яму. Викопав і пішов спати. Вранці приходить, а яму під фундамент хтось акуратно загорнув… Один з операторів мобільного зв’язку хотів встановити на найближчій горі вежу, аби був файний контакт, але селяни вирішили, що буде радіація, не буде потенції і відмовилися. Тепер шкодують, але оператор не поспішає. Ось такі сільські оповідки…
Але повернемося на концертне поле. Одній із перших слово надали представниці Михайла Гички. Галина Павлечко розповіла, що у її шефа, опріч Зелених свят, ще День медика і День батька. З’їжджається уся родина, якій важко буде пояснити, чому глава покинув їх і подався у Ріп’яно. Готовий підтримувати добрі ініціативи бойків… Галина Дмитрівна побажала усім гарного свята і попросила бути щасливими, щоб ворогам від того ставало зле… Окрім місцевих очільників, ще надали слово несподіваному гостеві – Юрію КРОХМАЛЮ, який приїхав на рідні терени з с.Криве Озеро на Миколаївщині. Що цікаво, він там згуртував земляків у Товариство «Бойківщина». Це, уявіть, на зросійщеному Півдні. Привітався з земляками звично для нас «Слава Ісусу Христу» і додав, що саме так вітають один одного бойки, які замешкали у Кривому Озері. А потім так розхвилювався, що небагато міг сказати… Обіцяв повторний підхід до мікрофону, але потім…
Того дня мешканців округи звеселяли розлуцькі музики, «Бескиди» з Либохори, знаменитий гурт «На драбині», Марія СВЯСТИН, Ярослава Возняк, Михайло ЩЕРБАН, Ірина МАРЧАК і, безперечно, знані не тільки в Україні «Моцні бойки» з його незмінним Василем ЛЕВИЦЬКИМ. Вони на великих та малих сценах уже майже 40 років і стали такою собі візитівкою Ріп’яни.
Зацікавив нас номер, який називався не зовсім зрозуміло «Водити куща». Вийшло з десяток гарних, причепурених панночок та два парубки. Вони водили цікавий, автентичний хоровод, а потім парубки, які тримали кущ, мали йти з кущем до від хати до хати сповіщати про прихід Зелених свят. Ось такий сюжет, а у ролі першого господаря мусив виступити сільський староста Василь Грицак, якому хлопці і вручили деревину. Оригінально! Але я був приголомшений іншим. Музичний супровід – пісня, яку виконували Марія КРУПА та Надія НЕСТЕР з Ріп’яни, був до болю знайомий. Це були наші з вами «сію-вію конопелечки», що підкорили Європу на пісенному конкурсі. Уявляєте, де Євробачення, а де Ріп’яна – український мотив той же… В Ріп’яній «Заплетемо Шума» завжди виконували на Зелені свята.

Роман ІВАНЧУК

Вас це може зацікавити

Залишити комментар