В політичних кучугурах

SambirWZ
782

Можна подумати, що коли обрали б не тих, кого обрали, то або сніг не випав, або вмить звідкись з’явилося багато техніки

Цього разу синоптики нас не підвели і, як обіцяли, так і сталося – повалив величезний сніг. Надзвичайники назвали цю подію надзвичайною і теж мали рацію. Стихія є стихія, а це особливий статус підвищеної готовності та відповідальності. Чи знала влада, що так буде? Безперечно. Чи змогла гідно підготуватися до початку зими у першій декаді лютого – питання, на яке кожен дає відповідь сам.

ТРЕБА сказати, що на нашій пам’яті кожна каденція мала свої випробування снігом. Це уже якась підступна традиція. І щоразу вона супроводжувалася наріканнями водіїв, пішоходів і політиків. У журналістській практиці був момент, коли звинуватив самбірську ратушу у бездіяльності в боротьбі з очищенням міста та слизькими дорогами, і тодішній мер скликав керівників силових відомств Самбора і мене пуцували на всі лади за те, що підриваю рівень поваги та довіри людей до місцевих урядників. Інший мер на приблизно таку ж критику казав, щоб я сам брав шуфлю і горнув намети… В районі були історії, коли разом з представниками влади військовою технікою пробивали шляхи у віддалені села Самбірщини і визволені зі снігового полону люди замість того, щоб тішитися, ще й нас лаяли, мовляв, де ви так довго були?

Особливість снігопаду зразка «Лютий-2012» у тому, що протягом лише одного дня випала місячна норма опадів і покрив відразу піднявся на 90 сантиметрів. А в тих місцях, де вітер дув, ще вище. Чи за таких умов може техніка бути скрізь та відразу? Ні, не може. Минулого четверга, коли особливо сніжило, я п’ять разів чистив доріжку від свого порога до брами і попередньої моєї праці не було видно – така собі Сізіфова праця. Либонь, так само і на вулицях міст та сіл – скільки б техніка не їхала, а воно все одно засипало та задувало. Хоча я зовсім не оправдовую владу у тому, що дороги не були чистими, бо хтось мав добиратися до школи, хтось – до місця праці, а залишатися відрізаним від світу Божого не хочеться нікому.

Тема набула політичного звучання практично у всіх містах і селах нинішніх ОТГ. Люди гукали чиновників через соціальні мережі, прозивали їх негарними словами, згадували їхні передвиборчі обіцянки і казали, що ми обрали «не тих». Можна подумати, що коли обрали б «тих», то або сніг не випав би, або вмить звідкись з’явилося багато техніки. У дні політично-снігових протистоянь згадував, що коли міським головою Самбора був мій сусід Тарас КОПИЛЯК, то техніка комунгоспу чистила нашу вуличку уже о четвертій годині ранку, тепер, мабуть, чистить Коперника… Нічого не вдієш – теж політика…

Треба розуміти й інше: якщо Самбір, Старий Самбір, Рудки ще мають трохи тракторів-грейдерів з попередніх часів, то ОТГ, які щойно сформувалися, на жаль, ще бідні і колошматити урядників за те, що не були відразу почищені усі шляхи, якось недобре, погодьтеся. Один рудківський пан у часі сніговіїв зателефонував нам і сказав: а хто чистив дороги колись? Коли були колгоспи, то це брали на себе, бо райавтодор усюди не встигав. Потім колгоспи наказали довго жити, райавтодори вклякли і люди самі якось пробирали собі тунелі. А нині, каже пан, сидять усі вдома, на комп’ютерах строчать коментарі і вимагають під’їзду до власної оселі. Співрозмовник навів приклад: вийшли всі сусіди, які можуть тримати в руках лопати, і самі розчистили собі дорогу та тротуари. Ті хати на вулиці, де живуть немічні, теж не минали. Хоча після обіду такою ж громадою знову брали шуфлі, бо сніг сипав безупину.

У цьому місці хотіли б процитувати самбірянина Любомира ХАПКА-КУЛЬЧИЦЬКОГО: «Вже кілька днів Самбір в «полоні» циклону, що приніс снігопади, та й на додачу вітер ще створює замети. Це до деякої міри паралізувало звичний ритм громади. Не потрібно чекати, що влада все має зробити для комфортного проживання жителів. Треба кожному з нас долучитися. Поряд з нами живе багато старших людей, які не в змозі сходити в магазин чи аптеку в негоду, не говорячи про те, щоб розчистити від снігу доріжку від дверей до тротуару. Якщо є можливість – допоможіть їм в ці дні. На даний час, кожен з нас може стати волонтером для міста, в якому мешкаємо. Хтось має техніку, яку можна використати для очищення міста від снігу, то допоможіть громаді в скрутний час. Не чекайте, що з ратуші вас попросять долучитись. Вони не вміють керувати, а тим більше просити. Вони лише просять раз на п’ять років в жовтні. В місті велика кількість авто з підвищеною прохідністю. Власники цих джипів, зараз ваш час простягнути «руку підтримки» тим, хто застряг десь в заметах, або не може добратись до розчищеної дороги. Та й машини швидкої допомоги також можуть потребувати допомоги… Створіть невеличку волонтерську групу з координацією у Вайбер, а заразом і протестуєте можливості своїх авто… Сила громади, як і нації, в її єдності. Партійні осередки, громадські об’єднання, не словом, а ділом, прислужіться громаді! Всі ми різні, але нас об’єднує те, що живемо в Самборі!». До речі, багато водіїв у ці дні справді допомагали один одному вибратися з кучугур. Деякі власники машин взагалі не змогли виїхати зі своїх обійсть у четвер, бо треба було дуже довго працювати лопатою. А деякі, все ж добравшись до місця праці, залишали автівки на обочинах, бо не могли зрушити з місця з великою товщею снігу на даху… Між іншим, нам розповіли, що самим дефіцитним товаром у ці дні були снігові лопати – навіть в «1000 дрібниць» їх не стало.

З політичних партій, до яких апелював пан Хапко-Кульчицький, ми знайшли новину хіба від молодої «Європейської Солідарності», яка чистила від снігу тротуар Ралівського моста. Всі інші партії та громадські лідери, буденні активісти не давали про себе чути. Шкода, то непоганий піар…

Своєрідним продовженням теми снігу та політики стали міркування депутата міської ради Зіновія РІВНЯКА: «Снігопади цієї зими для Самбора не рідкість, тож, здавалося, можна було б до лютого підготуватися і привести техніку у стан готовності. Але снігопад показав безпорадність керівника СКП «Об‘єднане» Євгена Кваса.

У мережі ФБ ми часто бачимо «гарну картинку» зі сторінок Самбірської міської ради чи СКП «Об‘єднане», але кожний з тих, хто проживає на віддалених вулицях бачить реальний стан справ. Пригадаємо зимовий період за попередніх керівників, коли були проблеми з технікою. Самбір розчищали дві одиниці техніки (DAF-снігоочищувач та Т-25). Все було більш-менш в порядку. Досвідчені керівники цілодобово відсилали техніку по відповідному маршруту. Не було жодних проблем з хуртовиною. На ранок самбіряни спокійно добиралися на роботу. На жаль, сьогодні не так.

Станом на сьогодні, місто маючи 7 од. техніки (DAF – снігоочищувач, МДКЗ – снігоочищувач, МТЗ-82, Т-25, ХТЗ, МТЗ-90П, автогрейдер) мало б працювати і повинно працювати набагато ефективніше, але чи то техніка не працює, чи то не вся задіяна. (…)

Окрема подяка двірникам та працівникам благоустрою, які вже четвертий місяць без зарплати, але з п’ятої ранку на лопаті. Керівництво СКП «Об‘єднане» надалі не в змозі налагодити ефективну організацію праці».

Зіновію Рівняку відразу відповіли коментатори, мовляв, навіщо ви це пишете? Ви ж депутат міськради, йдіть і розбирайтеся з комунальним підприємством і допомагайте наводити лад. Інші твердили, що й за попередніх влад не було все добре і були проблеми з хуртовинами… Пан депутат має право на власну точку зору, тим паче, попросив перенести її і на сторінки газети, але у соціальних мережах хтось влаштував перекличку на тему: на яких вулицях працює техніка. Що цікаво, народ відгукувався з різних боків міста. Зрештою, як би там не було, але у влади доля така – бути битим, коли щось не так, навіть тоді, коли випадає забагато снігу відразу.

Своєрідною відповіддю критикам влади було повідомлення самбірської ратуші: «У зв’язку з ускладненням погодних умов, посиленням снігопаду та погіршенням ситуації на дорогах міста рекомендуємо самбірянам без нагальної потреби не виходити на вулицю та залишити вдома дітей дошкільного та шкільного віку. Водночас відзначаємо, що погодні умови наближені до надзвичайної ситуації. Ситуація складна, але контрольована. На вулицях працює уся наявна техніка (п’ять одиниць) та понад 80 працівників комунального підприємства. Люди і техніка працюють у посиленому режимі. Більше уваги приділяється вулицям з великим рухом, проте докладаємо максимальних зусиль, щоб очистити усе місто та села нашої територіальної громади. Просимо з розумінням поставитися до ситуації і не залишати автомобілі у місцях, де вони перешкоджатимуть роботі снігоприбиральної техніки, за можливості долучатися до прибирання снігу та розчищати територію біля власних будинків».

У соціальних мережах були дописи про те, що комунальники – а то здебільшого небагаті пенсіонери, не мають вчасно зарплат. Якщо це факт, то це ґандж. Вважаю, що ці люди мусять не тільки вчасно отримувати свої невисокі зарплати, а й премії у зв’язку з надзвичайним лихом… У понеділок вранці якийсь самбірський пішохід біля ратуші зняв на пів хвилини ролик, як три двірники стоять собі і про щось бесідують. Автор кіно висловив обурення лінивством. А чи подумав пан, що може тим немічним старим людям треба хоч трішки відпочити?

І ще з повідомлень у мережах. Стрілки залучили до очистки доріг 10 одиниць техніки… Олег ХРУНИК похвалив непосидючість та організаторські здібності старости Страшевич ЛЯХОВИЧА М. М. Із взаємодією із нач. ЛВДС-1 К КОТИК Р. М. та нашими жителями МИДЖИН С. П., ЛОЇШ І. І., ЛЯХОВИЧ Ю. Я. очистили центральну дорогу Старий Самбір – Кобло та заїзди до господарств наших жителів. Задіяли 6 одиниць техніки… Рудківський міський голова Іван ЛОЗИНСЬКИЙ висловив щиру подяку усім, хто доклав зусиль. Особлива подяка Рудківському ВУЖКГ (БУЧАК В.Я. та усім працівникам комунальної служби), ДП Львівський ДорСервіс (ЗАВІЙСЬКИЙ Л.М.), ТзОВ «АГРО ЛВ Лімітед» (ТИЛЬЧАК А.), ТОВ Львівське « ВЕСТ АГРО ГРУП» (БРИЙОВСЬКИЙ В.В.), ТОВ «ЗАХІД-АГРО МХП» (СКАБАРА Б.І.), ДНЗ «Погірцівське ВПУ» (БРИЙОВСЬКИЙ В.В.), ФОП АНДРУШКО, ФОП БИРИЧ, ФОП ДЕМІЙ, п.ГАНИШИНУ А.В.

Свої міркування висловив голова Старосамбірської ОТГ Ігор ТРУХИМ. Ані вдень, ані вночі не мали спокою комунальники. На його заклик відгукнулися підприємці і теж надали поміч. Ігор Станіславович обіцяв назвати поіменно їх, але ще не встиг… Радіє, що негода згуртувала громаду і каже, що люди чистили від снігу не лише свої подвір’я, але й допомагали комунальникам прибирати сніг з тротуарів, дехто запрягав своїх коней та й чистив бічні вулички. Ця допомога є дуже важливою.

Жителі Берестян висловили вдячність депутату-господарнику Бісковицької ОТГ КУЖИДЛУ Володимиру Михайловичу за те, що не залишив село з проблемою снігопаду, а своїм трактором розчищав дороги. Депутат обласної ради Марія КУЛЬЧИЦЬКА слова вдячності висловила ТзОВ «Барком» та п.Олегу БАРАНУ за допомогу із розчисткою центральних доріг в межах колишньої Дублянської громади.

На території Новокалинівської ТГ є кілька фермерських господарств, техніка з Дублян (трактор), техніка з Бабинської громади, військова частина. Мудрий керівник зібрав би усіх за одним столом і попросив допомоги. До чого, власне, і закликаю місцеву владу, пише далі пані Марія. Бо сніг – то не проблема людей, то ваш обов’язок – налагодити доїзд спільними зусиллями. Поговорити, попросити, долучитися дизелем – і вирішити питання. Вона висловила вдячність МХП за розчистку дороги від Залужан до Волощі.

Мешканець гірської зони Самбірщини Ігор КУЗЬО з великим невдоволенням говорив про те, що його села відрізані, а у Ралівській ОТГ тільки думають, як знайти техніку. Потім повідомив, що заступник голови Новокалинівської ОТГ Олег ДОМЧАК начебто домовився, що грейдер приїде з території Старосамбірщини. Ніби не зле – рятуємося, як можемо, і не буває чужих доріг… Проте, пішли коментарі: невже на Старосамбірщині всі дороги такі чисті, що треба допомагати сусідам, і в Новокалинівській ОТГ? У понеділок ми уточнили у пана Ігоря, чи техніка з гір була, і почули у відповідь, що щось їздило, але дороги у нормальному стані треба підтримувати постійно, а не одним разом… Це правда, але окремі закутки нашого регіону були так щедро засипані снігом, що натяки на дорогу залишалися під товщею снігу. Навіть важко уявити, як їх чистити і куди сніг горнути, особливо поміж вузькими сільськими вуличками. І поняття не маємо, що буде, коли ця багатотонна ковдра почне танути…

Один пан з Володимира Великого в Самборі попросив директора комунального підприємства Євгена КВАСА допомогти тракторцем розчистити прибудинкову територію, а це мав робити жек. Євген Володимирович допоміг, а пан написав, мовляв, хто працює (Євген Квас), того ще й б’ють… Староста Новосілок Михайло АНТОНЯК висловив вдячність ТзОВ ЛВ Лімітед агрохолдингу Континентал фармез груп (Бартек МАРХВІЦЬКИЙ) та Рудківському ВУЖКГ (БУЧАК В.Я) за підтримку у боротьбі з сніговою стихією на виїзді з села. Від імені жителів Стрільбич висловили подяку п.ДУШНОМУ Григорій Євстаховичу, який власним трактором допоміг односельчанам розчищати від снігу вулиці і дорогу. Емілія КРИНИЦЬКА подякувала ВЛАДИЗІ Ярославу (Славко Кацаба) за те, що виїхав у таку негоду і розгорнув у селі вулички. Павло БОЛЕХІВСЬКИЙ долучився допомогою до розгортання снігу у с. Хлопчиці, дав 30 л. солярки.  Ольга СЕНЕЙКО щиро дякувала сільському голові Михайлу ЯРЕМКУ за розчищені дороги. Вночі сам за кермом трактора працює, організовує роботу по всіх селах ОТГ.

Ще кілька штрихів з тих буремних подій для історії. Старосамбірська міська рада провела засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій. Вирішили звертатися до Самбірської РДА з проханням про виділення пального для попередження та ліквідації наслідків негоди і рекомендувала організувати дистанційне навчання в школах. До речі, на ці дні заклади призупинили науку на території усієї Львівщини. А одна вчителька попросила нас написати таке: куди з вулиць міст та сіл зникли діти? Вони мали б тішитися такими незвичними снігами, кататися на гірках… Що вони розкажуть своїм внукам про великі снігопади у лютому-2021-го, якщо їх не бачать нині, або через пластикове вікно і на знимках у мережах.

Якщо ситуація надзвичайна, то мусять бути і надзвичайні події, правда? 11 лютого місцеві надзвичайники визволяли із заметів поблизу села Роздільне «MAN», який перевозив курей. Повідомлень про самопочуття птиці не було. Того ж вечора в Самборі біля «Літа» застряг великовантажний автомобіль «MAN». Пожежно-рятувальний загін взяв його на буксир. Наступного дня надзвичайники визволяли з заметів три легкові машини біля Берестян. У Новому Острові застряг автомобіль швидкої допомоги «УАЗ» Рудківські рятувальники поспішили на поміч. Хвора жінка, 1952 року народження, потребувала невідкладної медичної допомоги. Швидку намагалися дотягнути до будинку пенсіонерки, але не дали ради. Доправляли лікаря пожежної машиною, а потім хвору везли «на перекладних» до лікарні…

14 лютого о 20.18 до Служби порятунку «101» надійшло повідомлення про те, що на вул. Шашкевича у Самборі, катаючись з гірки на ногах, впав та травмувався хлопець, 1999 року народження. З’ясувалося, що медичні працівники не можуть транспортувати потерпілого до карети швидкої. Допомагали рятувальники…

У ситуації, що виникла, здебільшого не курсував громадський транспорт. Це можна зрозуміти, зрештою, як і зрозуміти людей, які не могли виїхати на роботу, телефонували нашим репортерам і просили помочі…

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар