Відтепер Добромиль має свій «Арсенал», що старший за львівський

SambirWZ
448
Пам’ятку архітектури 16 ст. Добромиля –  «Арсенал» врятовано.  У давніх літописах можна знайти свідчення, що він навіть старіший за львівський. За часів Яна Гербурта в ньому розміщувався нижній замок та зберігалась зброя.

Оновлену культурно-туристичну локацію «Арсенал» у Добромилі відкрили 14 жовтня у рамках  Дня міста, яке припало на свята  Покрови Пресвятої Богородиці та День захисника і захисниць України.

Донедавна сумно було дивитися на старовинну будівлю. Упродовж століть вона настільки стояла занедбаною, що перетворювалася у справжню руїну із залишками давнього фундаменту та товстих цегляних стін.

 «Провалений дах означав, що невдовзі любителі наживи розтягнуть раритетну цеглу і камінь, як це було з друкарнею Яна Щасного Гербурта в с. Боневичі, а місце у центрі Добромиля піде під якийсь генделик, або віллу когось з вітців міста», – била тривогу відома письменниця, лауреатка Національної премії імені Т. Шевченка, авторка роману «Слуга з Добромиля» Галина Пагутяк. 

Але не так сталося, Очевидно, ожили духи Гербуртів, втрутилися місцеві захисники і будівничі. Моменту відкриття музей десятки років чекав професор-історик Михайло Кріль, краєзнавець Михайло Чуквінський, громадський активіст Василь Деркач, які всіляко  боролись за збереження для Добромиля історичного  спадку. 

Однак одного їхнього бажання, виховання на національній культурі та традиціях галичан  було замало. Проте без допомоги меценатів не могли нічого вдіяти, бо вони далеко не найбагатші люди Добромильщини. З цього краю походять значно заможніші. Та їм, мабуть, забракло безкорисливості, чистої любові до краю, з якого їхнє коріння. 

Такого не скажеш про уродженця Добромильщини, а точніше с. Нове Місто Андрія Пушака. Він, колишній афганець, полковник у відставці, нині бізнесмен з Києва, зацікавився руїнами. Велику правду про пам’ятку архітектури йому розкрив неперевершений краєзнавець Михайло Кріль. Він і надавав майбутньому меценату порятунку з руїн «Арсеналу»  науковий супровід. Відтак у нижній частині споруди відкрито та освячено краєзнавчий музей. Його експонати, серед яких виставку таборової пошти, а, що дуже важливо, пошти національного підпілля УПА та Майдану, змогли оглянути учасники святкування Дня міста. На  верхньому поверсі передбачена велика зала. У ній діятимуть мистецькі гуртки для дітей.

«Міська рада Добромиля цього року реалізує  туристичний маршрут «Шляхами сивої давнини». «Арсенал стане однією з його локацій», – сказала заступник голови Тетяна Терлецька.

Урочисті заходи Дня міста розпочалися із вшанування пам’яті полеглих захисників України різних років та періодів, відкриття згаданого «Арсеналу», а продовжилися на центральній площі Добромиля. Тут міський голова Петро Куляс  «Подяками» відзначив тих, що внесли значну частку в розвиток міста.

Гостями Дня міста були народний депутат України Андрій Лопушанський, заступник голови Львівської ОДА Юрій Бучко, депутат Львівської обласної ради Михайло Гичка, заступник голови Самбірської РДА Павло Грабський. Вони привітали присутніх та бажали нових звершень заради потреб громади. 

Парламентарій Андрій Лопушанський святковий настрій підсилив тим, що багатьом добромильчанам вручив свої подарунки. Пошанований був також меценат Андрій Пушак. Його нагороджено Грамотою Львівської обласної ради. А цю місію виконав її депутат Михайло Гичка. 

У сквері біля ратуші працювали заклади харчування, торгівлі. Для дітей організували різні розваги. На запрошення депутата міської ради Добромиля Василя Деркача приїхали хлопці з «Бойового гопака», яким він всіляко сприяє у розвитку. Не бракувало музики та пісень. На сцені виконували свої композиції популярні гурти «Ваш час», «Barvy», «Шоколадка». Вела музичну частину свята відома Наталка Карпа.

День міста 2021 року буде вписаний у новітню історію Добромиля. І насамперед  тим, що Богородиця над ним та відродженим на уламках «Арсеналом» розпростерла  свій Покров… 

Микола СЕНЕЙКО.

Фото: Віктора ГЕРИ.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар