Коронавірус і кримінал

SambirWZ
220

Коронавірус і кримінал

Самбір не може не прославитися… У часі карантину в місто, а перед тим у Мостиська, приїжджали тележурналісти зі Львова знімати сюжет про те, як люди дотримуються умов карантину. Нічого особливого, буденна робота нашого брата – поки більшість у вимушених прогулах, журналісти мусять працювати бодай би для того, щоб сидячим на канпах не було нудно.  

САМБІРСЬКИЙ відрізок телесюжету був загалом мирним – голуби літають, з ратуші монотонний жіночий голос набридливо нагадує про коронавірус та безпечні дистанції, нечасті перехожі дають коментарі, заступник міського голови Святослав Ухач розповідає про медицину… Але вартувало колегам увійти у супермаркет АТБ, як усе і почалося. Охоронець, побачивши камери, відразу замахав руками – знімати не можна. Телевізійники показали посвідчення, розповіли, що грізний пан перешкоджає їм займатися журналістською діяльністю, але нічого не допомогло. Розмова на підвищених тонах. Ми розуміємо охоронця, який, мабуть, не з власної волі не допускав журналістів, але і він як громадянин мусить знати, що, окрім начальника, є ще Закон, який дозволяє нашому брату здобувати інформацію і ніхто не має права йому завадити у професійній діяльності. Тим не менше, дещо в маркеті оператор зумів зняти: помітили, що з п’яти кас, які працювали, три відразу закрилися. Продавці на касах алярмово одягали рукавички… Одне слово, скандал, у якому «загримів» охоронець і яким прославився Самбір…

На цьому історія не закінчилася. У суботу стало відомо, що поліція відкрила кримінальне провадження за фактом перешкоджання журналістській діяльності, коли охоронець забороняв проводити відеозйомку. Журналісти звернулися в поліцію – і ось такий результат. Яка перспектива цього провадження, не знаємо, але факт стався! Санкція статті, яка передбачає покарання, – штраф до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років. Правоохоронці з’ясовують обставини події і, до слова, це адекватна реакція стражів порядку.

Це ще один кримінал в Самборі, пов’язаний з коронавірусом. Інший, і ви про уже точно знаєте, стосується священників, які у П’ятницю влаштували загалом велелюдний обхід довкола храму. Безпечних людей було більше сотні, багато хто не мав масок… І хоч настоятель о. Богдан Добрянський просив парафіян тримати дистанцію, але хто її втримає?.. Поліція наклала адміністративне стягнення на чотирьох вірян і відкрила за фактом порушення карантину кримінальне провадження. В мерії вважають, що недотримання норм надзвичайної ситуації – недопрацювання поліцейських і, не виключено, когось із них будуть слухати може навіть на сесії міської ради. Хоча, чесно сказати, ми б не чіплялися до поліції, бо вона і так мужньо вчинила, відразу відкривши кримінальне провадження, і тим самим припіднесла урок іншим священникам. Зле, що вся Україна у такий спосіб відразу дізналася про наше місто. Та якби поліція промовчала, то невідомо, що було б у інших храмах на Великдень… До Слова, у Дрогобичі священники чемніші – послухали своїх єпископів та патріархів і велелюдних обходів не було. Після прикрого випадку у цьому храмі інші священники і справді стали обачнішими і уже через соціальні мережі просили вірян не йти до церков. Інцидент, що трапився (відкриття криміналу – це не жарт), буде сумлінно вивчати єпархія і надасть свої висновки, про це була офіційна заява… Шкода, що до такого дійшло, хоча отці могли дослухатися раніше до того, про що їх просили напередодні в мерії Самбора та в райдержадміністрації. Як би там не було, але за безпеку громади відповідають її голови, а не настоятелі церков… Трохи прикро було бачити ще один телеканал, який у прямому етері вів розмову з мером міста Юрієм Гамаром. У нього запитали, чи та церква, яка порушила карантин, є Московського патріархату? Відчуваєте, який паскудний присмак?.. Тієї ж пятниці у Самборі був голова ЛОДА Максим Козицький і мав розмову з нашим головою РДА Андрієм Жепком. Про що йшла мова, в деталях не знаємо… Але з деяких джерел стало відомо, що через порушення карантину біля церкви в Самборі до адміністративної відповідальності можуть притягнути керівництво РДА. Хоча розуміємо й інше: голову адміністрації як представника Президента в усьому Самбірському районі легше «бити», бо це єдина владна вертикаль, ніж мера – мер у нас навіть догани не має від кого прийняти…

Не можемо не зреагувати на ще один прикрий момент. Як тільки Інтернетові стало відомо про те, що в Самборі за фактом недотримання карантину відкрили кримінал, люди стали писати в коментарях, що настоятелі церков більше переймаються фінансовими надходженнями від свята, ніж здоров’ям пастви. Трохи грубо сказано, бо так чи інакше, кожен з нас має якісь свої надходження, але інколи і самі священники провокують схожі настрої. От спитайте: навіщо давати на своїх сторінках у соціальних мережах номери власних банківських карток, навіщо давати інструкцію, як правильно класти гроші на тацю – до вас прийде паламар та й сам візьме, і нарешті: не пускайте на свята чужих священників на самбірський цвинтар…

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити