Ріжуть деревину – зле, садять – теж погано…

SambirWZ
215

Ріжуть деревину – зле, садять – теж погано…

Лісоруби та захисники лісів у своїх стосунках мають перейти до фаховості, бо просто «ахати» уже нецікаво

Спочатку була ідея обмежитися короткою заміткою про те, що Старосамбірський «Галсільліс» вирощує посадковий матеріал. І мала б вона виглядати приблизно так… Важливою складовою у вирощуванні стандартного садивного матеріалу є якісна сівба насіння та вчасний догляд за посівами. Впродовж весняного періоду цього року підприємствами ОКС ЛГП «Галсільліс» провели сівбу лісового насіння в умовах закритого грунту на загальній площі близько 2500 квадратних метрів у Бродівському, Радехівському, Сколівському, Турківському, Сокальському та Старосамбірському районах.

В ЛИСТОПАДІ минулого року за сприяння Львівської обласної ради та ОКС ЛГП «Галсільліс» купили та встановили теплицю площею 120 квадратних метрів поруч з Великосушицькою школою з метою вирощувати там якісний садивний матеріал. При цьому навчальному закладі створене шкільне лісництво.

Днями завершили сівбу лісового насіння ялиці білої у теплиці Хирівського лісництва – висіяли понад 50 кілограмів лісового насіння. Оскільки теплиця закріплена за учнями шкільного лісництва, вагоме сприяння лісівники отримують від директора школи Івана Рапака. Проте, у зв’язку з карантинними заходами, цьогоріч до весняних посівних робіт учнів не залучали. Приблизно такий вигляд мав бути у замітки про добрі справи Старосамбірського «Галсільлісу». А чому б не написати? Певна річ, незаконне зрізання деревини виглядає сенсаційніше і цікавіше, ніж посадка насіння, але факт є факт.

Однак, коли ця новина зявилася у мережах, одночасно пішли і коментарі. Активісти з посиланням на якихось лісівників, твердили, що «Галсіліс» «відмиває» гроші, що в травні висівати насіння – то заздалегідь прогнозовані збитки і взагалі – то все бардак! Одне слово, щойно посіяли, ще нічого не зійшло, а вже злодії – тон розмови активістів з лісівниками не міняється. Навіть якщо щось садять, то все одно садять зле…

Не втримався від коментарів і сам «Галсільліс», зазначаючи, що вже стало традицією поширення фейкової інформації про лісівників. Інформацію здебільшого поширюють люди, які не мають профільної освіти та вважають себе спеціалістами у всіх галузях господарства. Так, сьогодні в мережі поширено інформацію про нібито порушення у ході сівби лісового насіння працівниками Старосамбірського ДЛГП «Галсільліс». «Строки сівби насіння дерев та чагарників залежать від біологічних особливостей виду (часу дозрівання насіння, виду і тривалості насіннєвого спокою, стійкості сходів до несприятливих метеорологічних факторів), ґрунтово-кліматичних умов і агротехніки вирощування сіянців. Вирощування садивного матеріалу в умовах закритого ґрунту має відмінності від вирощування у звичайних лісових розсадниках і дозволяє у короткий термін отримати якісний стандартний садивний матеріал, виключає пошкодження сходів пізніми весняними заморозками, дає можливість проводити кілька ротацій посівів. Висіяне в умовах закритого ґрунту Старосамбірським ДЛГП «Галсільліс» насіння, відповідно до агротехніки вирощування, пройшло необхідну передпосівну підготовку та відповідає існуючому лісонасінному районуванню», – йдеться в офіційному тлумаченні.

Одне слово, лісівники як могли, так себе захистили. Наша редакція залучила до цієї справи незалежного фахівця – лісівника, який, вивчивши ситуацію, не побачив нічого поганого у тому, що таке насіння висіяли у теплицях Великої Сушиці саме зараз. Гірський район має свої особливості, зокрема, температурні, тому висівання у теплицях в такий час не є порушенням технологічних процесів. Тому визнав критику «Галсільлісу» з боку активістів необгрунтованою, і порадив їм, якщо вже «сіли» на цю тему, то пильнувати, що з неї «виросте», а ганьбити когось авансом не пасує.

Взагалі стосунки активістів та лісівників, як нам видається, треба переводити у більш цивілізоване русло. Бо зараз як є? Ріжуть ліс – гвалт здіймається, бо ліс ріжуть. Ми всі проти незаконних рубок, бо треба щось дітям-внукам на корню залишити. Але якщо ми проти, то давайте будемо проти до кінця – треба стерти з лиця землі усі лісгоспи, разом з ними – усі пилорами, а в народу повідбирати бензопили… Але ніхто не каже про закриття підприємств, які є потужними платниками податків, ніхто не хоче знищити сільські тартаки, бо з них теж хтось живе, бо людям однаково якась дошка потрібна на господарці, і вже точно ніхто не каже, що селянинові треба заборонити з пилою йти до лісу… Тому давайте шукати золоту серединку: ми вважаємо, що станом на сьогодні уже замало плакати над зрізаною деревиною, а неодмінно у ряди активістів ввести фахівців – чи то з числа вчених лісівників, чи то з екологів. Віримо, такі небайдужі знайдуться. І, якщо раптом свідомі бачать, що йде порубка дерев, то, крім кінокамер на телефонах, треба брати спеціаліста, який відразу визначить, на скільки порубка є законною, з’ясує, чи документи правдиві і, коли щось не так, тоді й викликати поліцію на місце події.

Недавно була ситуація, в яку влипли усі журналісти, що пишуть на тему збереження лісів, в тому числі і ми. Активісти в селі Вишня Городоцького району, втомлені лісовозами, зупинили одного разу транспорт, викликали поліцію, поліція погодилася, що деревина незаконна. Все це потрапило у ЗМІ, в тому числі й на сторінки «Високозамківської Самбірщини», і ми хвалили небайдужих за активність, і поліція дякувала… А Самбірський лісгосп на рішення Городоцького суду про винуватість подав апеляцію до Львова і у Львові справу виграв. Обласна Феміда визнала, що самбірські лісівники, які понесли фінансові збитки від активності громади, діяли в межах закону. І як тут бути? Тому ми й кажемо, що в бригадах активістів мають бути толкові фахівці, аби відразу розставляли крапки над «і»… Не знаємо, чим скінчиться спринська історія, але минулого тижня активісти розмістили у соціальних мережах свої відео з колодами неподалік цього села і власними коментарями, пересіяними нецензурною лексикою. Панове, якщо вже знаєте, що ваше відео піде в народ, то погані слова для глибших емоцій не вживайте, а якщо вживаєте, бо інших не знаходите, то «запікуйте»… У Самбірському лісгоспі нам прокоментували ситуацію: все законно… А як буде далі, побачимо.

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити