Як позбутися «квартирантки»

SambirWZ
201

Як позбутися «квартирантки»

До нашої редакції звернувся чоловік за правовою допомогою, бо має в хаті клопіт, з яким не може собі дати раду. Відразу скажемо, що той клопіт переадресували керівнику Центру безоплатної правової допомоги в Самборі Миколі Шийку, а історія скаржника, мабуть, буде цікавою і іншим.

«ДЕСЯТЬ років тому я прийняв у свій дім жінку з її чотирирічним сином. Ми жили, як одна сім’я, хоча я їх у себе не прописував, та й яка у селі прописка: зійшлися разом і тягнемо воза. Спочатку все було добре, але з роками зрозумів, що з цією жінкою старості мені не зустріти і треба розлучатися, хоча офіційно шлюб не укладали. Тобто, я сказав їй, що хочу, аби вона пішла з мого дому, бо маю на приміті іншу жінку, з якою давно підтримую стосунки і не проти, аби вона переїхала жити до мене. Але що маю робити з тією, яка зараз живе на моїх квадратних метрах? Виганяти силоміць – совість не дозволяє, бо насправді їй нікуди йти. Та старенька дерев’яна батьківська хата, з якої я її взяв, прийшла в негодність: прогнила підлога, провалився дах і жити там не можна. Але ж і я не благодійник, тим більше, хочу влаштовувати своє життя. Як її виселити у законному порядку, якщо сама вона не хоче йти, бо опиниться на вулиці? Через суд? Грошей, щоб купити собі помешкання чи йти до когось винаймати хату або кімнату, вона не має. Порадьте, як бути?»

Микола ШИЙКО: «Гарне питання. І доволі складне, бо думки юристів у цьому плані теж різняться. Якщо так, то можна заглянути в юридичну практику на схожі судові рішення. І як висновок: виселити колишню дружину (або співмешканку) із особистого житла реально. Нещодавно в Україні була схожа ситуація. Колишній чоловік звернувся до суду з позовом до своєї колишньої дружини про усунення перешкод в користуванні будинком та примусове виселення. Так само, як і тут, позов мотивовано тим, що позивач є власником житлового будинку, а колишня дружина до цього часу продовжує проживати у спірному будинку та чинить перешкоди у користуванні майном позивача. У зв’язку з цим позивач вважав за можливе просити суд позбавити свою колишню дружину права користування будинком та примусово її виселити. Однак, судами першої та апеляційної інстанцій у задоволенні такого позову йому відмовили. Проте, Касаційний цивільний суд, переглядаючи справу за ініціативи позивача, із такими висновками судів попередніх інстанцій не погодився. Якщо коротко, то таке рішення мотивував тим, що нормами законодавства гарантовано непорушність права власності. Одночасно як засіб відновлення свого права власнику майна надано право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном. Після розірвання шлюбу відповідач спільним побутом із позивачем не пов‘язана, тому її право на користування чужим майном підлягає припиненню на вимогу власника цього майна на підставі частини другої статті 406 ЦК України. Таким чином касаційний суд встановив, що суди першої та апеляційної інстанцій прийшли до хибного висновку про відсутність підстав для задоволення позову, а відтак – виселення «квартирантки». Отже, спираючись на судову практику, можемо порадити чоловікові, який до вас звернувся, звернутися до суду з позовом про усунення перешкод в користуванні будинком та примусове виселення. Але ж хочу наголосити, що такий механізм можна застосовувати виключно у тому разі, якщо спірне житло є особистою власністю цього чоловіка».

Роман ПОГОНИЧ.

Вас це може зацікавити