Борги ледь не довели молоду жінку до… суїциду

SambirWZ
254

Борги ледь не довели молоду жінку до… суїциду

У цивілізованому світі так є: люди часто беруть кредити на різні нужди і в нормальних країнах зі стабільним фінансовим кліматом нестандартних ситуацій не виникає. Там платіжна дисципліна на рівні, зрештою, як і кожен клієнт знає, на що підписується, вираховуючи заздалегідь можливість повернути позику. Але все це, на жаль, не про нас. Тому наші довірливі люди часто потрапляють в капкани…

Є немало структур, які пропонують позичальникам гроші. Називатися вони можуть по-різному, але мають усі ліцензії та сертифікати на фінансові операції і тут не підкопаєшся. Інша справа, що клієнти доволі нечасто уважно ставляться до пропозицій. Саме тому виникають моменти, про які й хочемо розповісти нині. Одна молода жінка, маючи на утриманні двох малолітніх дітей, у якійсь потребі взяла гроші у фінансовій структурі. У нас, і це печально, люди не навчилися перечитувати угоди перед тим, як їх підписувати. До того ж, часто структури економлять на папері і роздруковують договори таким дрібненьким шрифтом, що навіть добре зрячий мусить натягати на носа окуляри. Почасти і ці угоди так премудреного написані, що простий смертний не «в’їде». Так ось, та пані, про яку йде мова, взяла позику, не помітивши, що там вписані 600 відсотків річних. Не маючи змоги повернути, відчула на собі і тиск установи, і дзвінки колекторів. Закінчилося тим, що притиснута проблемами, написала передсмертну записку… На щастя, родичі знайшли, ударили на сполох і, щоб вийти з ситуації, звернулися у Самбірський центр з надання безоплатної правової допомогти. Якраз про цю історію і розповів нам її керівник Микола ШИЙКО. А потім зізнався, що ніколи не думав, що ця тема стане настільки поширеною. Навіть на Самбірщині маємо три такі ситуації. Це ті, що стали відомі, а скільки з них ще «тиснеться» десь у чиїхось головах. Жінка, про яку йде мова, має «стосунки» з сімома установами на суму 80 тисяч, а скористалася сумою до 15 тисяч гривень. Жителька одного зі сіл Самбірщини реально взяла 17 тисяч гривень, а боргує – 80 тисяч. При цьому вона уклала угоди з 27 установами. Ще один молодий чоловік свого часу взяв «живими» грішми 30 тисяч, а станом на сьогодні, винен уже 200 тисяч. У прискіпливого читача, мабуть, виникне запитання: звідки такі суми і величезна кількість установ? Усе просто: беруть кошти в одній структурі, а для того, щоб розрахуватися, позичають в іншій. От воно і накручує. Як правило, у такі структури звертаються ті бідолашні, яким офіційні банки відмовляють. А вже коли борги стають надто великими, установи висувають претензії, а відтак за справу беруться колектори… До речі, нашому репортерові також телефонують різні люди різними голосами на домашній телефон (більше не дзвонить ніхто) і питають, чи ми знаємо Галину Сіку. Так набридли, що уже сам готовий її розшукати і попросити дати спокій моїй сім’ї.

Якщо така ситуація стає поширеною, вважає Микола Шийко, то й треба розповісти людям, як себе поводити з колекторами. Примусово стягувати заборгованість можна лише за рішенням суду. Це означає, що колектори у жодному разі не мають повноважень самостійно примусово стягнути борг: виселити людину з житла, забрати автомобіль чи будь-яке інше майно. Колектор може, найперше, усно, письмово чи у телефонних розмовах нагадувати борожникові про борг, але робити це тактовно та ввічливо, без психологічного тиску, погроз, залякувань фізичного впливу… Якщо до вас телефонує колектор, то для початку варто пересвідчитися, чи взагалі існує якийсь договір між кредитором та колектором, бо якщо такої угоди нема, то, згідно з законодавством, вимагач не має права вас турбувати і ви можете не повертати йому гроші. Існує ще таке поняття як «чорні колектори», які поводять себе надто нахабно, погрожують, телефонують родичам, особливо в нічний час. Хоча, зазначає Микола Шийко, як би ми не захищали боржників, вв’язавшись в цю «гру», борги треба сплачувати вчасно і відразу. Та поруч з тим, якщо колектори вам погрожують, навчіться спілкуватися ввічливо і тактовно, не зривайтеся на погрози у відповідь чи крик. За можливості, встановіть на свій мобільний телефон додаток, який записує розмови, і попередьте співрозмовника, що бесіда фіксується. У майбутньому це може знадобитися… Бувають ситуації, коли хтось інший взяв кредит, а ваш номер телефону заявив як гарантувальника. У такому випадку, якщо вас «тероризують», постарайтеся делікатно пояснити співрозмовникові, що ви до цього стосунку не маєте. Аби залякати боржника, колектори дозволяють собі вивішувати на стовпах знимки боржників. Це протизаконно, можете відразу звертатися в поліцію. А в принципі, якщо ви уже вляпалися у цю ситуацію, то знайдіть собі юридичний супровід. Хоча, закінчив свої коментарі пан Шийко, найпростіше – не зв’язуватися з фінансовими аферистами, а якщо уже накопичили боргів, то вчіться віддавати. І головне: якщо фінансова «павутина» вас обплутала, то не мовчіть, звертайтеся за допомогою до родичів, аби не писати потім передсмертних записок.

 

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити