Долар любить спокій?

SambirWZ
210

Долар любить спокій?

Земляки переймаються тим, що міцніша гривні йде їм на шкоду

Належу до тих людей, які не купаються в доларах. Тому, признатися, його курс до нашої гривні переймає вряди-годи… А недавно побачив на тротуарній спотикачці цифри і страшнувато стало, хоча мав би тішитися успіхами економіки…

Мої математичні здібності дозволили підрахувати: якщо місяць тому за 100 американських я б мав 2700 українських, то тепер – 2400 гривень. Цифри відносні, але в гривнях я однаково втратив кругленьку суму. Експерти, з якими ділився власними математичними здібностями, спробували розрадити: але зарплату береш у гривнях, а відтак на еквівалент долара я став багатшим. Ніби розумно, але нелогічно. Бо якби разом з доларом падали ціни на товари, то так. У нас не все, як у цивілізованому світі, у нас інкше: якщо долар росте в ціні, то неодмінно зростають ціни на товари, навіть якщо цим товаром є звичайне куряче яйця – таке відчуття, що кури їх інакше почали нести… Ми спілкувалися з торговельниками перед тим, як написати ці міркування. Вони не збираються знижувати вартість товару, бо абсолютно переконані, що зміцнення гривні – явище тимчасове і ближче до свят долар займе попередні позиції.

І все ж, чому з падінням долара не знижуються ціни? Аналітики твердять, що бізнес закуповував товар великим партіями і нині йде його реалізація. Закуповували тоді, коли ще долар не був таким слабким… Зараз іде розпродаж…  І додають: бізнес працює ще й на очікуваннях. А зараз багато хто очікує, приміром, збільшення податкового навантаження, адміністративного тиску, штрафів – все це теж впливає на ситуацію з цінами. Бажання влади проводити детінізацію економіки за рахунок таких методів тиску – не найкраща ідея, вважають експерти.

Ми це розуміємо, але, втративши гривні на курсі валют, покупцеві товарів від того не легше… Дехто пробує твердити, мовляв, в Україні гряде ринок землі, а тому іноземці хочуть мати якомога бідніші євро і долар, щоб легше нас скупити… Інші аналітики переконані у тому, що така поведінка долара зумовлена тим, що в Україні цьогоріч вродилося багато зерна…

У канторах теж ажіотажу нема, у всякому випадку, ніхто не пробує скидувати долари і переводити їх у товар чи щось інше, значно цінніше. Нервуються заробітчани, бо за кордоном вони працюють за долари чи євро, які пересилають до родичів в Україну, а валюта тратить свою силу. Чесно кажучи, навіть не знаємо, що ліпше: чи висока вартість долара, чи зменшена? І як бути тим, хто назбирав чи заробив собі трохи грошей. Ми запросили до міркувань нашого експерта з економічних питань, керівника Самбірського Центру зайнятості Івана Тимціва. Насамперед, підкреслив він, курс долара в Україні – категорія не економічна, а політична. Все залежить від стабільності уряду, парламенту, а також – чи потрібно віддавати у той період попередні позики Міжнародного валютного фонду. Щодо долара у передсвятковий період, то він завжди понижується, бо люди після заробітків його продають. Інші просто продають долар, бо мусять гідно зустріти Різдво. Чи буде долар рости, чи падати, залежить від багатьох чинників. В тому числі і від кількості проданого за кордон зерна. І не тільки… Що людям робити з нинішніми доларами? Нічого. І чим менше різких рухів, тим ліпше для самого курсу долара.

 

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити