Надія ШПАК про статистику коронавірусу і послаблення карантину: «Це не найгірше, що виявляємо хворих, які не будуть заражати інших»

SambirWZ
221

Надія ШПАК про статистику коронавірусу і послаблення карантину: «Це не найгірше, що виявляємо хворих, які не будуть заражати інших»

Якось так сталося, що ми послали куди подалі коронавірус з його карантином. Обиватель якщо на щось і реагує, то виключно на статистику… Причому, у Львівській області вона вкрай паскудна і це не дає владі повністю відновити той стиль життя, який був раніше. Це зрозуміло, влада боїться дозволити все, бо, не дай Боже, щось виникне, вона і буде винна. На статистику з приводу вражених вірусом ми, на жаль, починаємо реагувати так само мляво, як на статистику зі східного фронту. Але, підкоряючись вічному закону «Береженого Бог береже», повертаємося до цієї теми, тим паче, стало відомо, що вже задіяна резервна лікарня в Рудках для прийому хворих, а кількість інфікованих на наших теренах зростає. Наш нинішній гість Надія ШПАК – завідуюча Самбірським міськрайвідділом державної установи «Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України».

АДІЄ Петрівно, спасибі, що погодилися відповісти на наші, як ми собі думаємо, непрості запитання. І з Днем медика, який будемо мати у неділю!

-Дякую за вітання і вони мають стосуватися усіх людей в білих халатах. І державної та приватної форм власності. У нас справді нелегка робота, яка у всіх на виду. І як би це дивно не звучало, але через доступність людей до засобів комунікацій – Інтернету, нині медиками стали ледь усі…

-Чи повністю готова Рудківська лікарня приймати хворих, чи є необхідний запас препаратів, засобів захисту, запас харчування? Чи готові тамтешні лікарі, які ніколи не мали справ з інфекціями, надавати кваліфіковану поміч і, нарешті, хоч ви дайте відповідь на запитання: чому хтось в області вирішив, що Рудки можуть приймати хворих, а спеціалізоване відділення в Самборі – ні?

-У плані санітарно-епідемічного режиму є ряд проблемних питань в Рудківській лічниці, які необхідно вирішити найближчим часом і які ми виклали на папері адміністрації закладу та райдержадміністрації як тільки на карті медобслуговування зявилися Рудки. Певна річ, від травня багато чого змінилося у плані виконання наших рекомендацій. Станом на сьогодні, запас медикаментів у Рудках є, деззасобів та засобів індивідуального захисту теж… Головне – витриманий принцип потоковості хворих, зокрема, другий поверх – особи з підозрою, третій – це важкі хворі і ті, у яких діагноз підтвердили. Перший поверх – для медичного персоналу… А до проблем харчування ще є багато питань… Щодо фаховості рудківських медиків скажу так: якщо у них виникнуть якісь нестандартні ситуації, то їх обов’язково проконсультують наші професійні інфекціоністи та медики стаціонарів, де така робота уже налагоджена. Чому Рудки, а не Самбір? Таке рішення приймав Департамент охорони здоров’я. Але я не бачу якихось проблем, навпаки – виношую ідею на майбутнє: перетворити Рудки у сучасний стаціонар для надання медичної допомоги інфекційним хворим, хворим з важкими пневмоніями. У закладі має бути сучасна діагностична апаратура і разом з самбірським інфекційним відділенням, який має потужний кадровий потенціал, надавати поміч. Ми – прикордонна зона і такий стаціонар був би зручним для Мостиського, Старосамбірського, Турківського і Самбірського районів. Цю ідею хочу підсилити і тим, що Рудки мають добре транспортне сполучення зі Львовом. Якщо щось до чогось, туди недалеко.

-Скажіть просто, але як досвідчений фахівець: коронавірус – це справді складна інфекційна хвороба, чи міф? Річ у тому в Інтернеті вистачає як прихильників одного твердження, так і іншого.

-Це, панове, не міф, і не вірте невігласам. Це справді серйозне інфекційне захворювання, з яким зіткнулася не тільки Україна чи Європа, а й уся планета. Вірус не вивчений, прогнози не райдужні. Нема вакцини, до проблем діагностики теж багато запитань. Тому не легковажте! Ми забираємо епіданамнези у хворих, в яких підтверджена хвороба, і бачимо їхній важкий стан, бачимо, як їм бракує повітря, як задихаються… Я хочу, щоб усі розуміли: маємо справу не з хворим серцем чи нирками, а з інфекцією, яка може поширюватися дуже швидко і одна людина протягом п’ятнадцяти хвилин без дотримання дистанцій може заразити велике коло людей – 10-25 осіб.

-Надіє Петрівно, ви всі медики, вчилися в одних і тих же професорів. Чому одні лікарі твердять, що маски носити треба, інші категорично заперечують. Де має знайти правду обиватель?

-На свіжому повітрі маски носити не треба,  на час карантину перебувати в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, а це респіратори, захисні маски, що закривають ніс і рот  заборонено. Особливо хочу наголосити на місцях масового скупчення людей – на ринках, в маршрутках, у перукарнях, церквах та інших об’єктах, які уже розпочали роботу.

-Як ви реагуєте на те, що в Самборі, наприклад, люди практично перестали носити маски. Тепер ті, які мають прикриті дихальні шляхи, виглядають дивакувато. Так само, як ті, які в часі великої пандемії не носили масок?

-Біда нас має навчити розуму. І кожен мусить усвідомити і зрозуміти, що від його поведінки і носіння масок залежить здоровя інших. А в принципі, на це питання я відповіла трішки раніше.

-Чому на Львівщині так багато інфікованих, порівнюючи з іншими областями? Може тому, що ми забагато людей діагностуємо?

-Коли усі області мали велику кількість хворих, ми – дуже мало. Тепер все помінялося місцями. І та ситуація, яка є, пов’язана з поведінкою людей – ми завчасу розслабилися, ми не дотримуємося відповідного режиму, в тому числі в медичних закладах. Одинокі випадки, які були виявлені раніше, здобули продовження, бо з хворими контактували здорові, які потім захворіли. Значна кількість тих людей з оточення підлягала діагностиці… От воно і почало вилазити… Але з позиції медицини це не найгірше, що виявляємо хворих, “безсимптомних бактеріоносіїв”. Значить вони не будуть заражати інших. І у вогнищах оточення будуть проводити відповідні профілактичні заходи.

-Як дізнатися, чи людина має коронавірус, якщо нема жодних традиційних симптомів? Де в Самборі чи на Самбірщині пройти тести? До кого звертатися?

-Проведення лабораторної діагности проводять фахівці державних лабораторій. Відповідно до вимог МОЗ та Департаменту охорони здоров’я, найперше проводять діагностику у хворих, які мають симптоми, у контактних осіб на 14 день після останнього контакту, у хворих із запаленням легенів, у людей, які підлягають плановій госпіталізації, у медиків та працівників поліції. А якщо людина сама має бажання перевірити себе, то може звернутися у приватні лабораторії, які в Самборі є і які мають право проводити забір біоматеріалу. До речі, наведу такий факт з життя. Повернувся у Самбір з заробітків чоловік, який має довідку з Італії про те, що здоровий. Але, аби перестрахуватися, знову здав аналіз в Самборі. Результат негативний, а відтак він був знятий з самоізоляції. Це показник свідомості.

-В Самборі відкрилися уже деякі заклади харчування, навіть весілля відновилися… Ви вважаєте, що це правильно? А в принципі, ви за те, аби повноцінно запрацював транспорт, аби діти восени пішли до школи?

-Я за те, щоб всі жили нормальним життям, але нехай дотримуються усіх санітарних норм, бо невідомо, скільки часу у нас триватиме епідемія коронавірусу. І не тільки коронавірусу. У нас маса інших інфекційних недуг, некерованих засобами профілактики, тобто щеплень.

-На початках пандемії усі в Україні раптом пригадали, що у нас успішно нищили останні роки факультети, які готували санітарних лікарів, зрештою, як і санстанції в принципі. Чи зрозуміли цю помилку? Чи щось робиться в плані відновлення посиленого контролю в епідеміології?

-Держава без епіднагляду не обійдеться. І його мають проводити професійні лікарні, зі стажем роботи, відповідними категоріями, рівнем знань. Кожна країна цивілізованого світу має спеціалістів у цій галузі, бо питання епідеміологічної безпеки належить до складової національної безпеки держави загалом.

-Ходять чутки про те, що люди, які помирають від відомого нам вірусу, насправді помирають від традиційних недуг, а медики навмисне приписують ці смерті невинному коронавірусу, аби мати підвищені зарплати. Це може бути правдою?

-Я не можу таке коментувати, бо у нас таких випадків просто не було. Кожен лікар, який виставляє пацієнтові діагноз коронавірусу прижиттєво, несе відповідальність, а остаточну відповідь, від чого померла людина, може дати тільки біопсія легенів, тобто, секційно відбирають матеріал спеціальними голками… Результати таких аналізів потребують певного часу. А ховати людину треба уже і при цьому дотримуватися норм поховання при цій хворобі. Тому трапляються випадки, коли людину уже поховали, а за результатами аналізів з’ясовується, що мала цю недугу.

Станом на понеділок, у Самбірському районі, в тому числі і в Самборі, зареєстровано 18 випадків захворювання на коронавірус (майже половина медики), на Старосамбірщині – 4.

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити