Прогноз: місцеві вибори відбудуться за графіком – у жовтні наступного року

SambirWZ
161

Прогноз: місцеві вибори відбудуться за графіком – у жовтні наступного року

Після парламентських виборів, які загалом успішно завершилися для команди Володимира Зеленського, електорат вирішив не розслаблятися, бо на верхах заговорили і про місцеві вибори. Мовляв, якщо перезавантажувати, то усіх і відразу, аж до сільських голів. Окрилена ЗЕ-команда кидає меседжі в народ, а ми тут, на низах, голови собі ламаємо. Аби розставити крапки у цій делікатній темі, запросили на «редакційну філіжанку кави» голову Самбірської районної ради Віталія Кімака, нашого незмінного експерта з питань виборів та децентралізації.

-Хочу відразу заспокоїти: про місцеві вибори говорять усі, опріч самого Президента Зеленського. Більше того, про дочасні вибори чомусь найпершою заговорила лідерка «Батьківщини» Юлія Тимошенко, а народ прийняв це за чисту монету. Були певні несміливі коментарі з боку оточення пана Зеленського, але це радше виглядало як моніторення реакції людей на імовірні місцеві вибори.

Тепер мовою фактів. Ми спостерігаємо процес, коли команда нового Гаранта активно вивчає суть реформи децентралізації. Мені здається, підтримують її продовження і вже задекларували, що хочуть якомога швидше її завершити. Хочу нагадати, що за попередньої влади цей процес неоправдано затягнувся, або скажу жорсткіше – його просто «заморозили». У зв’язку з тим, що децентралізація, яку задумували, не завершилася, проведення дострокових місцевих виборів є неможливим і не витримує жодної логіки. Тобто, наголошу ще раз, треба негайно докінчити процес об’єднання громад, створення нових районів, розподіл повноважень між державною виконавчою владою та місцевим самоврядуванням, а вже після того робити повне перезавантаження влади на рівні місцевого самоврядування. Цілком логічне запитання: коли ж це все відбудеться? Прогнозую, що нова Верховна Рада, де нині більшість складає пропрезидентська фракція, швидко проголосує усі законопроекти, що стосуються децентралізації. Мова йде про нові засади адмінтерустрою в Україні, про порядок ліквідації старих та створення нових районів. І для цього мають ще провести дві окремі сесії, аби змінити певні норми Конституції. Якщо, уявіть собі, уже зараз оголосити місцеві вибори за старою системою, то у жовтні наступного року однаково доведеться проводити чергові місцеві вибори. Саме тому, якщо вибори за новою системою і у нових територіальних рамках будуть,  то прогнозую, що  не раніше ніж навесні. Від весни до осені не так далеко і на верхах, ймовірно, не будуть поспішати, оскільки для ефективної роботи наступної каденції місцевого самоврядування потрібно ще ухвалити кілька десятків підзаконних актів з боку Кабміну.

На рівні району, гадаю це також цікаво, буде не голова райдержадіміністрації, як зараз, а префект – за прикладом французької моделі. Усі ОТГ будуть подавати свої рішення префекту на відповідність Конституції та законів України. Колись усі місцеві рішення здавали на ревізію прокурорам. Потім цю функцію від них забрали і сталося так, що лідери сільських громад приймають собі те, що задумали, а чи відповідає рішення закону – справа надцята…

-Віталію Володимировичу, в соціальних мережах доволі активно обговорюють тему п’яти районів на усю Львівщину. Це реально, чи це чиясь чергова інсинуація?

-Станом на сьогодні, ще нема жодних нормативних актів на тему розподілу Львівщини по районах. Є лише концепція. Але однозначно можу сказати, що районів буде менше, ніж зараз, і у цих п’яти, які уже проголошені як проект, 100 відсотків центрами стануть Львів, Самбір, Дрогобич, Стрий, Червоноград. В процесі дискусій та прийняття рішень їх може стати більше, але відритим залишається питання меж районів. Тобто, ми знаємо, що центром буде Самбір, але які райони до нас притуляться, ще невідомо.

-І останнє запитання, яке турбує місцевих політиків, скажімо Самбора. То, за логікою, про яку ви кажете, мера Самбора обиратимуть і довколишні села?

-В моделі децентралізації не буде міст обласного значення, яким є нині Самбір. До Самбора приєднають інші сільські громади і тоді місто на рівні зі селами обиратиме очільника великої громади. А що стосується влади на Самбірщині, то вона однаково буде і буде розповсюджувати свій вплив як на місто, так і на решту об’єднаних громад. Однак районних рад з їхніми депутатами, як є нині, уже не буде. На рівні району буде виконавча влада, яка стане по суті філією Кабінету Міністрів і буде реалізовувати виключно державні повноваження. Наприклад, координація освіти, медицини, державні соціальні програми і, що додається нове, – координація інших служб – податкової, Пенсійного фонду, центру зайнятості, поліції, надзвичайників та інших.

-Дозвольте уточнити. У нас, в Україні, часто трапляється так, що плануємо одне, а несподівано з’являється інше. Чи все те, про що ми говорили щойно, збудеться?

-Після того, як я побачив, як «Слуги народу» дружно і одночасно під час навчань у трускавецькому «Ріксосі» стрибали на одній нозі, готовий посперечатися з будь-ким, що усе сказане, радше всього, стане реальністю.

А тим часом…

У Львівській ОДА відбулося засідання міжвідомчої обласної робочої групи з підготовки пропозицій щодо адміністративно-територіального устрою базового та районного рівнів Львівської області. Т. в. о. директора департаменту економічної політики Львівської ОДА Марта Бухтіярова презентувала нову карту Львівщини. Проект передбачає створення шести районів області – Львівського, Дрогобицького, Золочівського, Червоноградського,  Стрийського та Самбірського. Нові райони будуть сформовані на основі 70 об’єднаних територіальних громад, з яких 40 міських, 17 селищних та 13 сільських громад. Цю модель представлять громадам для обговорення.

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити