«Районні медичні установи мають змінити свій формат, бо в такому вигляді, як вони існували, жодна ОТГ не зможе їх утримувати». Питання: а змінити як?

SambirWZ
331

«Районні медичні установи мають змінити свій формат, бо в такому вигляді, як вони існували, жодна ОТГ не зможе їх утримувати». Питання: а змінити як?

Видається на те, що найбільш незахищеною перед  децентралізацією залишається наша медицина. Проблем там назбиралося немало, уже не згадуємо заборгованість із зарплат – тут би з майном наразі розібратися: кому і що має відійти. А найбільша морока – аби лиш пацієнт не постраждав від незрозумілих реформ. У зв’язку з цим ми звернули увагу на повідомлення від обласної ради про те, що в Дрогобичі відбулася поважна нарада з участю і Самбірського голови райради Віталія КІМАКА. 

ЯК ВІДОМО, з 1 квітня 2020 року розпочався другий етап реформи фінансування галузі охорони здоров’я і всі комунальні лікарні перейшли на фінансування через Національну службу здоров’я України, пише пресслужба обласної влади. Крім того, у зв’язку з реформою децентралізації та утворенням семи нових районів на теренах Львівської області постала необхідність передачі мережі центральних районних лікарень у громади.

Про проблемні питання галузі охорони здоров’я в контексті її реформування говорили голова обласної ради Ірини ГРИМАК, заступниця міністра охорони здоров’я Ірина МИКИЧАК, директорка Західного міжрегіонального департаменту Національної служби здоров’я України Мар’яна ВОЗНИЦЯ. Як наголосила Ірина Микичак, громади, райони, території мають між собою домовитися, як правильно визначати маршрут пацієнта, щоб не втратити як кадри медпрацівників, так і фінансовий ресурс.

«ОТГ мусять включитися у співфінансування лікарень, розташованих на їхніх територіях. Бо ці лікарні для людей. Необхідно, щоб громади приймали свої місцеві програми у галузі охорони здоров’я, у тому числі й для підтримки медичних працівників», – підкреслила заступниця міністра… Як зауважила голова обласної ради Ірина Гримак, на вимогу часу районні медичні установи мають змінити свій формат, адже в такому вигляді, як вони існували, жодна ОТГ не зможе їх утримувати…

Тут дозвольте і власні міркування. Навіть якщо шпиталі не можуть існувати в такому вигляді, як було раніше, то у який формат їх перевести? На жаль, про це обласна очільниця не сказала нічого, або пресслужба не написала. Хоча це питання найбільш актуальне, проте, здається, відповіді на нього ніхто не бачить. Якщо медицину серйозно дотувати з бюджетів громад, то, милуйте, де у тому бюджеті набрати так багато коштів? В громадах є не лише медицина, а й інші проблеми…

Цитуємо далі урядників. «Головам райрад треба очолити процес зміни формату діяльності таких установ і запустити їх по-новому. Необхідно створити якісно нового рівня медицину, яка дозволить зменшити навантаження на бюджет і забезпечить надання якісних медичних послуг людям, підсумувала Ірина Гримак. Знову ж таки, зменшити навантаження на бюджет – це ніщо інше, як скорочення кадрів, аби закриття таких лікарень в принципі. А як без грошей, зокрема на сучасну апаратуру, досягнути якісних послуг? Таке відчуття, що самі собі локшину на вуха вішаємо… Здивували і міркування пані Гримак з приводу того, що райради мають змінити формат діяльності… Навіщо було передавати медичні заклади об’єднаним громадам, а потім виписувати наряд районним радам міняти якісь формати? І яким боком райраді тепер влазити у власність ОТГ?

Ми ще не до кінця вивчили цю проблему, бо питання надто серйозне і його наразі фахівці не коментують… Як правило, центральна лікарня, як от Старосамбірська, обслуговує жителів не лише однієї ОТГ, а усіх чотирьох. За логікою, якщо до Старого Самбора їдуть жителі, скажімо Стрілок, то голови громад мусять домовлятися: хто, кому і скільки має доплатити з бюджету громади. Лікарня може опинитися в залежності від того, як керівники зможуть домовлятися про доплату. І наступне: чим винні ті ж Стрілки, що ЦРЛ, яка служила колись усій Старосамбірщині, географічно опинилася не в них, а у Старому Самборі. І як бути?

Свій коментар до розмови на нараді з пані Гримак додав і голова Самбірської райради Віталій Кімак: «Мав нагоду озвучити проблеми з вкрай недостатнім фінансуванням Старосамбірської, Турківської, Хирівської, Добромильської та Боринської лікарень. Звернув увагу на те, що у тарифі медичних пакетів для вторинок на відміну від первинок не враховано доплату «гірських». Окрім того, громадам Старосамбірського району у спадщину дісталися лікарні з заборгованістю зарплат і енергоносіїв за 2020 рік. Практично усім згаданим лікарням у 2021 році бракуватиме грошей НСЗУ, а це означає, що ОТГ будуть змушені їх дофінансовувати власними доходами.

За останні два роки майже втричі зменшено розмір додаткової дотації місцевим бюджетам, з якої можна було дофінансовувати заклади охорони здоров‘я. В результаті передачі медицини з районного рівня на рівень ОТГ чимало лікарняних закладів постануть перед загрозою закриття і оптимізації, а бюджети ОТГ, на території яких розташовані такі установи, «здуються» на декілька мільйонів гривень.

Про це я застерігав «реформаторів» ще рік тому. І судячи з того, що ми і надалі говоримо самі з собою – за рік нічого не зміниться на краще…»

Минулого тижня нас зацікавила ще одна новина, цього разу зі Самбірського «білого дому», де відбулося засідання постійної комісії з питань охорони здоров’я. На порядок денний винесли питання: «Про затвердження актів приймання-передачі матеріальних цінностей КНП Самбірський районний Центр первинної медико-санітарної допомоги». Голова постійної комісії Оксана УРБАНОВИЧ зазначила, що ці акти потрібно затвердити у зв’язку з припиненням діяльності підприємства. Відповідний проєкт рішення розміщений на офіційному веб-сайті Самбірської районної ради у визначений законодавством термін…

У цьому нема нічого дивного – вимога часу, хоча наступне питання викликало повне нерозуміння. Депутати розглянули пропозицію виконавчого комітету Самбірської міської ради щодо виходу Самбірської районної ради зі співзасновників комунального некомерційного підприємства Самбірської міської ради та Самбірської районної ради «Самбірська центральна районна лікарня». За результатами розгляду, постійна комісія дійшла висновку, що для розробки проєкту відповідного рішення необхідно попередньо визначити вартість частки (або частку майна) районної ради та підготувала відповідне звернення… За логікою речей, увесь лікарняний комплекс треба передати Самбірській громаді, тобто ратуші. Чому виникає питання вартості частки майна, поняття не маємо. Але якщо почнуть визначати, де і чия частка, то так і в глухий кут можна чолом впертися, а головне питання: навіщо це районній раді? Опріч того, це може мати і певні негативні наслідки для інших громад, які почнуть ділити майно не своїх територій. В надрах райради уже були міркування про те, що, скажімо, «білий дім» у Старому Самборі не треба віддавати лише Старосамбірській ОТГ, а поділити його поміж усіма чотирма громадами району.

У коментарі для «Високого Замку» голова райради Віталій Кімак сказав: «Думаю з медичною комісією це просто непорозуміння. Більшість членів комісії – медики Старосамбірщини. І це нормально, що вони хочуть детальніше ознайомитися з ситуацією в опорній лікарні. Райрада вийде із засновників лікарні, оскільки це вимога законодавства. І час ще є».

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити