У Самбірщини більше досвіду реформування територій, ніж у нинішніх столичних реформаторів,

SambirWZ
207

У Самбірщини більше досвіду реформування територій, ніж у нинішніх столичних реформаторів,

тому голова райради Віталій Кімак попросив їх врахувати імовірні помилки

Самбірщина уже має певний досвід територіальних реформ – як би там не було, але з десяток нових ОТГ таки чогось навчили.Зараз мова йде про укрупнення районів, а в столиці при владі нині люди почасти далекі від життя і можуть натворити помилок. Саме тому голова райради Віталій Кімак вирішив викласти свій досвід у листі до парламентського комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. будемо сподіватися, що люди, які вершать нашу долю зі столичних владних пагорбів таки дослухаються, аби помилок було менше… 

Автор розпочав з позитивних та негативних змін, які на сьогодні відбулися у громадах Самбірщини в контексті реалізації наближення послуг до людей. Починаючи з 2015 року у створених 10 ОТГ так і не вдалося належним чином забезпечити виконання окремих покладених реформою завдань в частині переданих повноважень з районного рівня.  Віталій Кімак звернув увагу членам парламентського комітету на те, що практика показує необхідність залишення окремих повноважень на рівні нових районів, оскільки якість надання деяких послуг має часто суб’єктивний характер і залежить від настрою і бажання обраних керівників і депутатів. Мова йде про проблеми управління закладами медицини другого рівня, соціального захисту, закладами культури, функціонування спортивних та музичних шкіл, центрів позашкільної освіти, закладів соціальної опіки для дітей та людей похилого віку. Розбалансована робота з ліквідації надзвичайних ситуацій та надання первинної медичної допомоги. Не запрацював механізм співробітництва громад. Окрім того, на рівні ОТГ значно збільшені видатки на утримання апаратів управління.

Голова Самбірської районної ради пропонує врахувати ці обставини під час визначення на законодавчому рівня нових повноважень для органів управління у майбутніх районах. Зокрема пропонується на районному рівні ліквідувати районні державні адміністрації та передбачити функціонування органу місцевого самоврядування – районних рад, які будуть представляти спільні інтереси ОТГ. Матимуть свої виконавчі апарати і будуть наділені такими повноваженнями: управління та утримання спільних об’єктів культури, фізкультури, туризму, архітектурних пам’яток районного значення, а також управління іншим спільним комунальним майном та підприємствами комунальної власності територіальних громад району, утримання шкіл-інтернатів загального профілю, спеціалізованих шкіл; Надання чітко визначених спеціалізованих медичних послуг, затвердження тарифів у сфері охорони здоров’я, відповідно до методики розрахунків таких тарифів; Управління трудовими архівами та будинками соціальної допомоги; Будівництво доріг та утримання транспортної інфраструктури районного значення; Створення підрозділів для подолання наслідків стихійних лих та надзвичайних ситуацій; Захист навколишнього середовища, сприяння розвитку рекреаційного потенціалу території району; Сприяння соціально-економічного розвитку району, у тому числі, шляхом залучення інвестицій, грантів, міжнародної технічної допомоги.

Окрім цього, Віталій Кімак пропонує законотворцям дотриматися духу децентралізації та передбачити передачу окремих повноважень, які стосуються реалізації державних програм соціально-економічного розвитку з обласного рівня на рівень району, зокрема розподілу коштів ДФРР та ремонту доріг. Іншими, простішими словами, мова йде про те, що коли наші географічні карти будуть порізані по-новому, з’явиться маса проблем, які самі ОТГ не вирішать. Конче має бути структура, яка координуватиме діяльність громад, буде такою собі парасолькою.

Роман ПОГОНИЧ.

Вас це може зацікавити