У Созані утеплили фасад і всі воднораз пригадали давнього пана Созанського і його обійстя

SambirWZ
266

У Созані утеплили фасад і всі воднораз пригадали давнього пана Созанського і його обійстя

Ми знали про цю новину раніше, але дали собі спокій – ну, насправді, не будемо ж ми описувати кожен відремонтований фасад. На всяк випадок для історії пасувала б коротка замітка. Та хто знав, що тема несподівано з’явиться на всеукраїнських інформаційних небосхилах.

НОВИНА здобула ледь не присмак вандалізму: у Старосамбірському районі відремонтували психоневрологічний інтернат – знищили історичну споруду. У комунальному закладі Львівської обласної ради «Созанський психоневрологічний інтернат» провели ремонт будівлі, але вона викликала хвилю обурень у соцмережах.

Про це, зокрема поінформувала і Старосамбірська районна рада: «В комунальному закладі створили комфортніші умови для постійного проживання 155 підопічних з інтелектуальними та психічними порушеннями, які потребують стороннього догляду». Зазначається, що у цій соціально-медичній установі завершили «капітальний ремонт фасаду 1 корпусу, шляхом утеплення 157 кв.м. мінеральними плитами». Для проведення ремонтних робіт використали 274,6 тис. грн., які спеціалізований заклад отримав з обласного бюджету розвитку. По суті справи, у райраді продублювали приблизно те ж, що трохи раніше було на сайті ЛОДА… Проте, користувачі «Facebook» різко обурилися тим, як недолуго провели реконструкцію, бо ця будівля збудована ще у 1848 році. Власником  був  пан  Созанський. З  1955 року  після  часткової  реконструкції  на  базі  споруди  організували стаціонарну  установу  з  перепрофілюванням  під будинок інвалідів, будинок престарілих загального призначення. Зараз  тут  функціонує  Созанський  психоневрологічний  інтернат – соціально-медична установа для постійного проживання пацієнтів  з відповідними захворюваннями, які потребують стороннього догляду, побутового і  медичного обслуговування.

У Львівській ОДА кажуть, що у 2019 році тут утеплили фасад на загальну суму в понад 450 тисяч гривень, а у 2020-му в межах програми мікропроєктів відбулася друга черга утеплення фасаду на суму в 274,5 тисяч гривень з обласного бюджету. Це був ремонт, під час якого змінили вигляд фасаду. Пам’яткоохоронці відразу ж написали, що так не можна. Формально під час ремонту не порушено жодні норми, зазначають в обласному владному домі. За словами заступника голови ЛОДА пана Холода, в реєстрі пам’яток району сьогодні немає жодних згадок про Созанський інтернат. Саме тому там відбувся ремонт. Не було необхідності у тому, щоб відповідні дозволили надав Департамент архітектури та містобудування Львівської ОДА… Грошей, за які відремонтували, утепливши фасад, не вистачило б навіть на проєктно-кошторисну документацію, якби це справді був цінний архітектурний об’єкт. І тут ми згідні з паном Холодом…

Ми спілкувалися на цю тему з заступником керівника закладу, депутатом райради Миколою Цепендою. Він підтвердив слова обласного чиновника про те, що будівля не є пам’яткою архітектури. Аби виглядати ще більш авторитетно, порадив нам зайти на сайт пам’яток архітектури України. Жодної згадки про Созанський інтернат там нема. Згадується церква у цьому селі, але не панство Созанського. Всього у районі близько сотні значущих об’єктів. І, до речі, здебільшого церкви, які у нас, на жаль, осучаснюють і псують автентичність. Крім того, Микола Володимирович додав, що контингент закладу – люди специфічні, і навіть окремі вікна чи балкони можуть таїти небезпеку для осіб з психічними відхиленнями. Балкон уже давно був аварійним і, не приведи Господи, каже пан Цепенда, хтось би випав, і вже нікому не було б діла до історичної цінності самої будівлі…

Дискусії на цю тему, очевидно, ще вируватимуть – кожен має право на точку зору…

Взагалі, якщо той чи інший об’єкт належить до пам’яток архітектури чи історії, то в сучасних умовах ремонтувати їх дуже складно – потрібні відповідні дозволи і в принципі все обходиться удвічі дорожче… Кілька років тому наша газета писала про ситуацію з пам’ятками, яка виникла у Самборі. В дев’яності, наприклад, будівлі на Площі Ринок записали як архітектурні цінності. Було сподівання, що держава почне сама ремонтувати те, що взяла під особливу опіку. але минав час і ніхто нічого не лагодив. Тому дещо уже посипалося і провалилося. Для того, щоб ремонтувати історичні будинки, треба дуже багато коштів…

Усі свого часу або стали популярними, або прийде час – і стануть. Созань прославилася на усю Україну саме так. У кожного до слави свій шлях…

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити