Хто наживається на продуктах харчування в час біди?

SambirWZ
208

Хто наживається на продуктах харчування в час біди?

В час карантину продукти харчування стають найбільш ходовими. За нашими спостереженнями, ті, які перелякалися карантину і створили собі запас їстівного, уже все поїли, і розпочалася друга хвиля походів у маркети і споживацький люд шокували ціни… Деякі продукти відчутно виросли в ціні…

СКАЗАТИ, що цей шок не прогнозований, не можна, бо в Україні так є: як тільки біда, чи свята, то піднімається вартість продуктів. Пам’ятаю, як перед черговим Великоднем перепитав у продавчині яєць на ринку: чому подорожчали, а відповідь була бізнесова, мовляв, долар дорожчає і свята на носі. Ми ж також хочемо заробити собі на щедрий стіл… От воно в нас так і є: ціни виростають разом з попитом. Деякі маркети відверто заявляють про подорожчання продуктів і цнотливо запевняють: ми не винні, ціни піднімають виробники. І спробуй у цій економічній абракадабрі дати собі раду і знайти винуватця.Ще як тільки усе розпочиналося, ми передбачали таку ситуацію і під час пресконференції перепитали у міського голови Самбора Юрія Гамара, чи є на низах структура, яка контролюватиме імовірне підвищення цін на продукти? Спитали радше для годиться, бо й самі знали, що відділень Антимонопольного комітету у нас нема. Тому реагувати на цінові виклики оперативно просто не буде кому. Тим не менше, деяка реакція все ж з’явилася.

Антимонопольний комітет фіксує зростання в Україні роздрібних цін у деяких регіонах: гречана крупа подорожчала більше, ніж на 50 відсотків, майже на 60 відсотків – картопля. Додамо до цієї новини і своє: як тільки якийсь колапс, то чомусь єдиний продукт, який росте в ціні, то гречка. Не макарони, не манка і вівсянка, а якраз гречка. Чому їй випала така доля, не знаємо – наче світ клином зійшовся. А вартість картоплі могла зрости сезонно і без картину, але щоб одразу на 60 відсотків, то вже милуйте… Антимонопольний комітет продовжує свої дослідження: «Станом на сьогодні, в деяких регіонах ми бачимо, що ціни на гречану крупу зросли більше ніж на 50 відсотків, пшоно – на 24, цукор на 16 відсотків. Значне підвищення цін зафіксовано і на овочі: крім картоплі, в деяких мережах вдвічі піднялися ціни на цибулю та моркву». Комітет вимагає від харчових рітейлерів оперативно надавати повну інформацію про закупівельні та роздрібні ціни на основні види продуктів. І все… Ото все, що можна було очікувати від Антимонопольного комітету? А штрафи, а зменшення вартості?.. Недарма ми у звіті про пресконференцію мера так і написали: поки ревізори зарухаються, карантин скінчиться… Зателефонували до деяких власників магазинів з наших теренів і з’ясувалося, що, крім усіх тих круп, майже удвічі зросла вартість лимонів і часнику. Ну, зрозуміло – вітаміни, якими боряться з грипом. Відповідно, кажуть наші співрозмовники, мусимо піднімати вартість і ми, бо ж продавцям треба платити, а працювати у збиток собі ніхто не буде. Відповідно, кажуть власники крамниць, терплять у цій ситуації продавці, бо мусять вислуховувати справедливі нарікання покупців. І попри це, люди не зменшують кількості продуктів, які горнуть з полиць. «Втішилися» карантину сільські крамниці, бо у них збільшилася кількість покупців і реалізація. Якщо раніше ходив транспорт і люди скуповувалися у містах, чи на ринках, то зараз дружно пішли в сільські магазини.

Ми взяли коментар на цю тему у керівника Самбірської райспоживспілки Володимира Малецького, який ствердив, що в його системі ціни на продукти не піднімали, якось дають собі раду. Жодна крамниця не закрилася. І підтвердив той факт, що наплив покупців на сільські маркети зріс, додавши, що кооператори, хоч як їх не щемили приватники, а вижили, і нині стали у селах такими бажаними…

Зреагувала на прикрі сигнали і Старосамбірська районна рада. Голова Тетяна Терлецька вирішила відгукнутися на реакцію соціальних мереж з гнівними коментарями на ціни. З метою реагування на необґрунтоване підвищення цін окремими підприємцями та торговими мережами керівники району скерували листи до Львівського обласного територіального відділення АКУ та Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області щодо вжиття заходів для врегулювання цін на продукти першої необхідності.

Разом з тим, вимагаємо від власників торгових мереж та магазинів роздрібної торгівлі, пише Тетяна Терлецька, припинити ганебну практику підвищення цін. Сьогодні важко всім і не припустимо наживатися на людях у такий складний час.

Звертаємось також до голів місцевих рад та громадськості щоденно моніторити ціни на продовольчу групу товарів і у випадку виявлення завищених цін інформувати райдержадміністрацію, районну раду та Антимонопольний комітет України. І нагадала, що на сайті ВРУ розміщена петиція «Довічне позбавлення волі за спекуляцію товарами першої необхідності (продуктами харчування, побутовою хімією, засобами гігієни), медичним обладнанням та лікарськими засобами під час карантину та надзвичайного стану» та запрошуємо активно долучитись до її підписання. За деякими даними, пропагандистом цієї петиції є депутат Старосамбірської районної ради Василь Курій. Нам приємно, що місцева влада бодай так зреагувала на панічне підвищення цін, хоча, знову ж таки, ми сумніваємося у тому, що реакція буде належною…

Та найбільший парадокс у тому всьому, що ціни, які піднялися в час надзвичайної ситуації, уже ніколи не впадуть. В Україні ціни ніколи не падають…

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити