Скільки коштує один школяр?

SambirWZ
433
Тема для тих, які борються за те, щоб у селах не закривали заклади освіти 
Оптимізації шкіл дратівлива та актуальна проблема і не втрачатиме актуальності ще довго. Навіть якщо цьогоріч на Львівщині пішло у перший клас трішки більше дітей, ніж торік, то це не означає, що демографічна ситуація вирівнюється. Процес закриття шкіл триватиме, за прогнозами фахівців, і далі. Але у цій темі є цікаві нюанси, які ми називаємо «собівартістю одного учня». Як правильно здогадуєтеся, не скрізь вона однакова, бо залежить від кількості вчителів та їхньої оплати праці, від кількості грошей, витрачених на енергоносії і так далі.

Минулого тижня ми надибали на цікаву статистику і спішимо поділитися нею з читачами. Думайте, аналізуйте, рахуйте… Середня вартість навчання одного учня в Україні у 2020 році дорівнювала 24,7 тис. грн. на рік, інформує Міністерство фінансів. Усього з бюджету фінансуються 13 460 шкіл. Середня чисельність учнів на одну школу в Україні – 296 осіб. 8 739 шкіл розташовані в сільській місцевості, 4 719 – у містах. Середня вартість навчання одного учня в сільських школах дорівнює 35 тисяч гривень, у міських – 20 500 гривень, тобто на понад 41відсоток менше. Середня наповнюваність сільських шкіл – 231 учень, міських – 600 учнів. У 163 школах вартість навчання одного учня перевищує середню в 4 рази (понад 98,8 тисячі гривень). Середня чисельність учнів у цих школах – 34 особи. У 2 873 школах вартість навчання одного учня більш ніж удвічі більша за середній показник (понад 49,4 тисячі гривень). Середня чисельність учнів – 58 осіб. 

У 305 школах вартість навчання одного учня вдвічі нижча середньої (менш як 12,3 тисячі гривень). Середня чисельність там – 452 учні. У 25 школах вартість навчання одного учня в чотири рази менша середнього (менш як 6,2 тисячі гривень). Середня чисельність – 478 учнів.

У 169 школах взагалі нема класів, тобто навчання відбувається лише за індивідуальними програмами. Середня витрата на одного учня в таких школах – приблизно 81,8 тисячі гривень.

Однією з таких шкіл є Загір’янський загальний заклад середньої освіти І ступеня Пустомитівського району Львівської області. У ньому навчання одного учня у 2020 році було дорожчим серед усіх інших шкіл – 242 тисячі гривень. Навчалося там 6 учнів, яких навчав один педагог. За даними Мінфіну, ця школа в новому навчальному році буде розформована. Усього на функціонування закладів освіти у 2020 році витрачено приблизно 30 мільярдів гривень. 

Зверніть увагу, це не просто мільярди, це мільярди державних грошей. Точніше, платників податків. І ми своїм коштом мусимо утримувати, так би мовити, економічно неефективні заклади освіти. Якраз тому держава прийняла рішення не фінансувати школи з малою кількістю учнів, а якщо громади хочуть, то нехай платять з місцевого бюджету. Певна річ, для місцевих бюджетів – це розкіш. Як тільки десь у селах заходить мова про закриття школи, то з’являється спротив і це цілком оправдано, бо закрити заклад завжди простіше, ніж потім його відкривати знову. Місцеві патріоти б’ють на сполох, але у цій справі, опріч емоцій, мають бути і тверезі розрахунки, які ми подали у цій публікації. Зрештою, ми не є прихильниками закриття шкіл, але якщо нема кого вчити, то вибачайте… У більших школах, які обходяться дешевше, і якість навчання ліпша, і матеріальна база. 

Роман ІВАНЧУК.   

Вас це може зацікавити

Залишити комментар