Самбірщина може мати лише 5 об’єднаних громад. Не виключено, хтось пристане до Самбора

SambirWZ
246

Самбірщина може мати лише 5 об’єднаних громад. Не виключено, хтось пристане до Самбора

У обивателя може скластися враження, що про децентралізацію, яка мала бути рятівною соломинкою для України, призабули. На верхах щось гудить, а на низах – тихо. Те, що об’єдналося на Самбірщині, так і є. Інших пропозицій наразі нема, хіба що влітку були певні порухи у бік децентралізації у Рудківській окрузі району. Проте, як нам стало відомо, кілька днів тому з’явилися роз’яснення Мінрегіонбуду з приводу подальших кроків. Про те, що нас чекає у недалекому майбутньому, розповів “Високому Замку” голова Самбірської районної ради Віталій Кімак:

-Я кщо активні мешканці громади думають, що хтось згори прийде і буде пропонувати якусь модель, то помиляється. Насправді ж, процес децентралізації дуже активно ведуть в Україні і головна підстава у тому, що два роки тому внесли зміни у законодавство. Ті зміни уже позитивно діють, але лише для об’єднанців. Держава віддала цим законодавством значні повноваження і фінанси, які до цього часу належали області чи району. Але об’єднуватися, як відомо, можна виключно на добровільних засадах. Для прикладу, Самбірщина є лідером серед районів України за розміром субвенцій для підтримки громад. Ми скористалися цим правом,
об’єднавши більше половини громад району, які отримали  22 мільйони гривень і вже в цьому році реалізовують більше 40 проектів. Такої суми, якби не об’єдналися, не було б. Гроші селяни використовують на заклади культури, медицини, освіти. До речі, наші об’єднані громади уже самостійно управляють цими галузями. Громади, які об’єднуються, одразу отримують статус міст обласного значення.

Тут доречно сказати, що таке спроможність? Вважається, що громади, які об’єдналися, є спроможними, якщо здатні самостійно через свою місцеву раду забезпечити належний рівень послуг у сфері освіти, культури, охорони здоров’я. Тобто, не лише виплатити зарплату бюджетникам, а й мати кошти на розвиток.

Для того, щоб підказати громадам, як визначити власну спроможність на основі економічних показників, на рівні області розробляється так званий перспективний план. Аби не було таких помилок, як сталося у нас після першої хвилі об’єднань, коли окремі громади, піддавшись емоціям, об’єдналися без розрахунків. Коли бідні об’єдналися з бідними, вийшла велика біда… Добре стало жити чиновникам, а полегшення життя людей не відбулося. Добрий досвід, коли бідні об’єднуються з багатими, але і заможних у нас не так щедро. Згідно з проектом перспективного плану, який розробляє область, на Самбірщині спроможними були б п’ять громад, які б об’єдналися навколо Самбора, Нового Калинова, Рудок, Ралівки і Біскович. Хоча перспективний план не передбачає нав’язування волі зверху, це тільки тема для роздумів. Тема добровільності не відміняється, проте громадам, які організуються без врахування перспективного плану, не гарантують отримання повноважень, про які  сказав вище.

 

Анастасія ПОГОРІЛОВА.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар