Чи вина Гречила, що олень на гербі  Самбора і зі стрілою в шиї, і без неї?

SambirWZ
696
Історія ця далеко не сьогоднішня. Навколо стріли в шиї оленя на гербі Самбора тривали і тривають розмови, дискусій із залученням фахівців геральдики. Бо насправді слід остаточно визначитися з тим, яким має бути основний символ міста.

І така спроба була. На минулій сесії Самбірської міської ради в порядок денний було внесено питання «Про скасування рішення № 46 від 20 листопада 2007 року ХV1 сесії V демократичного скликання Самбірської міської ради «Про внесення часткових змін в зображення герба міста Самбора». 

У 2007 році тодішні депутати міської ради, вочевидь, проявили щире милосердя, мовляв, не гоже, щоб благородна тварина, яка водилася у самбірських лісах і зображена на гербі, була прострелена у шию та ще чужою стрілою. До того ж, застерігали, далеко поранений олень не добіжить, спливе кров’ю і впаде… Про древність символіки, історичну правду та закони геральдики ніхто з тодішніх обранців не думав. І в такий спосіб її витягнули.  

До теми стріли на гербі ще не раз поверталися попередники нинішніх депутатів Самбора.  Вони  стрілу з шиї оленя то витягували, то її залишали, пояснюючи, що вона летить поруч, не поранивши тварини, бо королева промахнулася. 

Так і дотепер у сесійній залі міської ради  стоять різні зображення герба – один із стрілою, а другий без неї.

Ідентифікувати геральдику владу Самбора підштовхнула Громадська організація «Центр сприяння і розвитку програм та проектів ЮНЕСКО у Львівській області». У соціальних мережах провела опитування серед жителів. На основі його результатів у Народному домі відбулися громадські слухання щодо відновлення зображення і збереження історичного герба міста з участю гуманітарного заступника мера, депутата Святослава Ухача.   

Про важливість теми свідчило те, що на громадських слуханнях виступив Андрій Гречило, – доктор історичних наук, голова Українського геральдичного товариства, провідний науковий співробітник Львівського відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України. Він авторитетно заявив, що гербу Самбора понад 600 років і водночас розвінчав міф, що буцімто самбірського оленя під час полювання стрілою з лука підстрелила польська королева Бона  і ранена тварина ось-ось упаде. 

– Відтак із давнини цю легенду безпідставно приписали сучасній історії, яка не має нічого спільного з правдою, – запевнив Андрій Гречило. – Іще до згаданої королеви Самбір вже  користувався гербом та печатками, на яких був зображений олень із стрілою в шиї.

На підтвердження сказаного  титулований фахівець геральдики  України на слайдах продемонстрував учасникам громадських слухань віднайдені ним у різних архівних джерелах відбитки герба та печатки Самбора.

– Надалі герб і печатки мистецьки удосконалювалися, але основний елемент – олень із стрілою в шиї на них зберігся, – підсумував пан Гречило. 

Думками з приводу герба на громадських слуханнях ділилися інші фахівці. Свої міркування міг висловити кожний бажаючий. Байдужих до того –  є стріла в шиї оленя чи її немає не було.  В підсумку, за винятком одного, «за стрілу» проголосувала решта присутніх, хоч їх зібралося не так вже й багато, як очікувалося. Це свідчило, що переважна більшість мешканців Самбора байдужа до того, що за символ має місто.

Але кількість не завжди перевага. Так чи інакше, в документі слухання записали: рекомендувати на наступній сесії Самбірської міської ради розглянути питання «Про скасування рішення № 46 від 20 листопада 2007 року ХV1 сесії V демократичного скликання Самбірської міської ради «Про внесення часткових змін в зображення герба міста Самбора». 

Таким шляхом і пішла влада.  З питання про часткові зміни до древнього герба Самбора  був підготовлений проект рішення для розгляду на сесії. Його внесли у порядок денний. Цим самим була слушна нагода раз і назавжди утвердити історичну справедливість,  у цій дискусії  поставити останню крапку. 

Таке бажання було. Однак до розгляду і голосування на сесії 28 жовтня не дійшло. Головуючий міський голова Юрій Гамар повідомив, що через хворобу Андрій Гречило не зміг приїхати до Самбора, а тому запропонував це питання зняти з порядку денного і перенести, як всі зрозуміли, на наступне пленарне засідання.   

А якщо науковець знову не зможе прибути на сесію? 

Зрештою, присутність Андрія Гречила не дуже то й обов’язковою була – він свою думку стосовно герба Самбора давно і на згаданих громадських слуханнях чітко озвучив. То ж депутатам на сесії не відкрив би чогось нового, а повторив те саме. У залі сидів Анатолій Каднічанський – місцевий знавець геральдики, який міг би також аргументовано пояснити природу символу.

Та ніхто з депутатів словом не обмовився стосовно пропозиції міського голови зняти питання герба з порядку денного пленарного засідання. Як це зрозуміти чи назвати? Створилось враження, наче теперішні обранці, на відміну від попередників, зображенням на гербі оленя зі стрілою в шиї особливо не переймаються. Як і більшість мешканців Самбора. Є, мовляв, нагальніші проблеми.  

Правдоподібно, що ситуація з гербом Самбора і стрілою в шиї оленя матиме продовження. Слово авторитета тут важливе і Юрій Гамар мав рацію, коли ним прагнув заручитися, щоб невизначеності із символом поставити край. 

Варто змалювати і таку картину. Ніхто не може гарантувати, що наступна влада Самбора в особі нового складу депутатів не забагне знову повернутися до стріли у шиї оленя на гербі міста. Тоді, вочевидь, доведеться провести місцевий референдум, а його воля буде вирішальною.

Микола СЕНЕЙКО.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар