ВЕЖА ПАМ’ЯТІ НА ГОРІ ДІЛ

SambirWZ
226

ВЕЖА ПАМ’ЯТІ НА ГОРІ ДІЛ

– це була фантастична ідея ентузіастів Ігоря Піхоцького, Володимира Горбового та інших, які довели, що нічого нереального не буває

Позаминулої середи сталося те, чого Старосамбірщина чекала багато роківна Вежу Памяті з допомогою потужного крана підняли купол. Здається, це було найскладніше з усього комплексу робіт, але, Богу дякувати, здолали.

Для початку трохи історіїдалекої і близької. Територія біля села Недільна, яке в часи підпілля мало парольКиїв“, є історично важливою. Приблизно у цій місцині відбувалися установчі збори УГВР. Тут треба від себе додати: старосамбіряни вважають, що УГВР проходила на їхній території, самбірянищо у Сприні. Зрештою, від Сприні до гори Ділякихось чотири кілометри і це не є дратівлива відстань, заради якої сусідам треба сперечатися. На горі Діл діяла підстаршинська школа УПА, а у грудні 1943 року відбувся перший бій підрозділів УПА із німецькими регулярними військами, в якому загинуло 43 наші бійці та 256 солдатів Рейху. Бій був нерівнимУже наступного дня місцеві селяни піднялися на Діл, щоб там же поховати українських бійців. Що цікаво, навіть у комуністичні часи, коли колгоспи все розорювали, цього поховання ніхто не посмів торкнутися. У річницю бою тамтешні патріоти піднімалися на гору, потайки запрошували на молитву священиків. Уже з початку незалежності усе частіше туди приходили люди, аби передати память молодим. Найліпше про патріотичну гору Діл може розповідати тамтешній родака Ігор Піхоцький. Цю історію він памятає з розповідей батьків і пишається неюСаме йому належить ідея будівництва Вежі Памяті. Цю фантастичну задумку підтримав тодішній голова районної ради Володимир Горбовий, львівський архітектор Олесь Дзиндра. Володимир Іванович умів планувати нереальне, щоб потім досягати метиЯ не раз був на цій горіі у час, коли розпочинали будову, і потім, коли Володимир Горбовий привозив майстрів, архітекторів, нардепів, коли там влаштовували спільні сесії сусідніх районних раді взагалі, хто там тільки не був, хто тільки не клявся, що допоможеХоча основна поміч була від старосамбірської громадиОтож, з 2009 року Вежа починала рости то млявіше, то активнішевсе залежало і від грошей, і від майстрів, і пори року чи погоди. Інколи здавалося, що Вежу, аналогів якій в Україні нема, уже ніхто не добудує. Особливо песимістично було на душі, коли помер Володимир Горбовий. Ми навіть висловлювали міркування, за які нині соромно, про те, що треба залишити Вежу недобудованою і сказати, що так її задумували. Проте, бойки, як відомо, люди уперті і на половині дороги не зупиняються.

Тут цікава деталь. Після деякого часу прийшла керувати районною радою Тетяна Терлецькаоднодумець Володимира Горбового, і успішно продовжила чоловічу справу. Взагалі, вона молодець, бо продовжує добрі традиції перевіреної життям команди надійних людей і водночас втілює в життя різноманітні креативні ідеї.

27 серпня (не забудьте!) відбудеться освячення та відкриття Вежі Памятіунікальної за своїм виглядом та змістом. Кожен, хто небайдужий до своєї минувшини, має піднятися на Діл. Сходження не буде таким складним, як ранішеентузіасти пробили туди дорогунавіть дві автівки можуть розминутисяНапередодні великого старосамбірського свята ми попросили розповісти про свої враження голову райради Тетяну Терлецьку. І наше перше запитання: чи не станеться так, що буде дуже багато бажаючих повісити собі ордени за Вежу Памяті.

Я свідома того, що таких людей буде дуже багато, – каже співрозмовниця, – бо за стільки років насправді до доброї ідеї та її втілення долучилося тисячі людей. Це і народні депутати, і обласні, і місцеві, це представники усіх громад Старосамбірщини і не тільки, керівники різних установ, підприємств та організацій, цезвичайні небайдужі люди без титулів, але з патріотизмом у серці. Навіть якби хтось і захотів назвати усіх поіменно, то буде складно. Це була справді народна будова. Хоча мушу сказати, що апарат районної ради, зважаючи на попередні записи, прагне відновити імена меценатів, будівельників і усіх, хто долучився до доброї справи.

Гадаю, люди, які піднімуться на гору Діл, продовжує Тетяна Терлецька, не пошкодують. Крім освячення Вежі, буде різнобарвна і цікава програма. А ще ми запросили представників Книги рекордів України. Хочемо зафіксувати своє надбанняВежу з куполом висотою 43 метри. Може є у цьому якась символічність, бо 43 бійці полягли на горі Діл.

За первинним задумом, Вежа мала б стати родзинкою нового патріотичного туристичного маршруту, який братиме початок від Пантеону Слави у Стрілках, потіммузей Кирила Осьмака у селі Недільна, гора Діл з її Вежею та село Сприня. Якщо ці бандерівські стежки стануть популярними, то вірю, туристів буде багато. Принаймні, хочу, аби так було

Роман ІВАНЧУК.

Програма урочистого відкриття

Неділя 27 серпня. 8.00-11.30 – Богослужіння у храмах району, 11.30-12.00 – збір учасників біля пам’ятника С.Бандери у Старому Самборі, 12.00-13.00 – переїзд зі Старого Самбора до с. Недільна, 13.00-17.00 – виставка-екскурс історії української визвольної боротьби у музеї  Кирила Осьмака, 13.00-13.20 – поминальна екуменічна панахида біля могили сотнику “Бурлаці”, 13.20-14.30 – піший похід учасників заходу до Вежі Пам’яті на гору Діл, 14.30-15.00 – поминальна екуменічна панахида полеглим борцям за волю України на горі Діл, освячення Вежі Пам’яті, 15.00-17.30 – урочиста академія: свято патріотичної пісні, реєстрація рекорду Вежі Пам’яті в Книзі національних  рекордів України, спецпогашення марки Вежа Пам’яті, реконструкція бою 1943 року.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар