«Знайшовся» давній арсенал Добромиля

SambirWZ
186

«Знайшовся» давній арсенал Добромиля

У Добромилі Українське товариство охорони пам’яток історії та культури виявило пам’ятку XVI століття, яка не занесена до жодного реєстру – ні місцевого, ні національного. Це – міський арсенал, який старший за львівський, але сьогодні цю історичну будівлю можемо безповоротно втратити.  

УКРАЇНСЬКЕ товариство охорони пам’яток історії та культури разом з історичними реконструкторами з «Чорної Галичі» оголосили про старт проекту «Бій за спадщину», де першим таким об’єктом має стати якраз міський арсенал Добромиля. Пам’ятки потребують дуже серйозних вкладень, бо роками руйнуються. Ентузіасти хочуть воювати за культурну спадщину, яка належить поколінням.

Товариство свого часу мало різні виїзди у різні міста і містечка. І ось під час однієї експедиції виявили у Добромилі пам’ятку, каже Андрій Салюк, голова Українського товариства охорони пам’яток історії та культури. Історики датують арсенал приблизно 1520-им роком. «Добромиль – цікаве містечко, бо там, як і у Львові, був Високий замок, або Верхній, а в середмісті – Нижній замок, тобто місце, де безпосередньо мешкав Гербурт. Верхній замок був оборонний – це історична пам’ятка і всі бачили його руїни. На жаль, про Нижній замок відомо значно менше, бо фактично від нього нічого не залишилося. Принаймні, так завжди вважалося. Але з’ясувалося, від цього Нижнього замку залишився оригінальний арсенал. Збережені стіни, склепіння і до минулого року був навіть збережений дах, який торік завалився, продовжує Андрій Салюк. До унікального арсеналу вирішили долучитися члени громадської організації «Чорна Галич», головою якої є історичний реконструктор Ярема Іванців. «Наша організація існує вже 14 років. Раніше не ставили собі якісь цілі, а займалися історичними боями. Це було наче хобі. А після 2014 року почали шукати якусь нову мету.  Адже це нонсенс: ти захоплюєшся мечами, лицарськими обладунками, історичними боями, але не звертаєш уваги на пам’ятки – нічого не знаєш про замок, куди приїхав… Уявіть, ми спілкуємося з директором навчального закладу у Добромилі і говоримо йому про арсенал XVI століття, де провалився дах, а він запитує, а де у них арсенал? Люди, які мешкають у Добромилі, не знають про ті пам’ятки, які в них є…А тут можна влаштовувати фестивалі, сюди можуть приїжджати туристи… Ентузіасти зустрілися з міським головою. Є меценат, який готовий шукати і залучати кошти на реставрацію арсеналу з дуже гідною метою: у майбутньому створити місцевий музей Добромиля і Старосамбірщини загалом. Мета дуже шляхетна, і ми радіємо, що така ініціатива є і, сподіваємося, буде реалізована. Тобто, ми проводимо реставрацію не заради реставрації, а заради того, щоб там у майбутньому постав музей. Цей меценат мешкає у Києві, має корені зі Старосамбірщини.

Збереглися підвальні приміщення арсеналу, надзвичайно гарні склепінчасті стелі, але місцями вони зруйновані. Арсенал укріплений контрфорсами, однак стан їхній вкрай поганий, бо частково  відійшли від стіни. Знищені горище та комини. Щоби запобігти швидкій руйнації, міська влада накрила дах поліетиленом. З одного боку є прибудова радянського періоду. Але це вже архітектори будуть приймати рішення, що з нею робити. Відразу біля пам’ятки зараз город, де вирощують картоплю. Міський голова хоче зустрітися з власниками, щоб запропонувати їм іншу ділянку взамін цієї, яка сусідує з арсеналом, аби територія навколо пам’ятки була експозиційною. Поряд збережені метрів п’ять оборонного замку Гербуртів. Арсенал Добромиля може стати першим у ланцюжку унікальних об’єктів Старосамбірщині, а згодом з’явиться й історичний маршрут.

Оксана ДУДАР.

Вас це може зацікавити