Колишній Прем’єр Польщі помолився біля гробівця своїх рідних у Добромилі

SambirWZ
154

Колишній Прем’єр Польщі помолився біля гробівця своїх рідних у Добромилі

Пригадую, років шість тому, а може й більше, в Самбір прийшла напрочуд оригінальна подія – приїжджає посол Євросоюзу в Україні Ян Томбінський. Фігури такого міжнародного рівня просто так не катаються, це уже, знаєте, рівень дипломатії. Хоча, як з’ясувалося згодом, візит носив приватний характер. 

ЩОПРАВДА, йому передували дуже серйозні пошукові роботи. Хто б міг подумати: прародичі поляка Яна Томбінського жили у Самборі і мають бути поховані, за його даними, тут же. Тодішній мер Тарас Копиляк, готуючись до зустрічі, попросив багатьох своїх підлеглих оглянути стару частину нинішнього цвинтаря і знайти могилу прародичів пана посла. Ну, самі розумієте, якби знайшли, то Ян Томбінський, як і його родичі, були б у нас не раз. Проте, пошуки не увінчалися успіхом. Поховання кінця позаминулого століття у місті провадили на тій території, де нині нащадки зводять величний греко-католицький храм. Поважний гість більше не приїжджав…

Ми пригадали собі цю історію, коли минулого тижня у Добромиль приїхав Ян Кшиштоф Белецький, який у 1990-1991 роках був Прем’єром Польщі. Недовго був, але був… І це були такі ж гіркі для сусідів часи, які ми, українці, переживаємо уже кілька десятиліть. Віримо, що посадовець долучився до того, аби його землякам жилося легше. У всякому випадку, в історію увійшов. І ось така постать у Добромилі, у супроводі професора історії Михайла Кріля. Пан Михайло, хоч і львівський професор, але він у нас так часто буває, що ми б його назвали професором історії Старосамбірщини. Гості прибули на міське кладовище, бо там поховані у гробівці бабуся та дідусь колишнього польського Прем’єра. А уже більше «для годиться» прийшли у міський магістрат, щоб зустрітися з мером Юрієм Петриком. Формальна причина – поляк просив владу дозволити йому навести лад біля поховання, відновити гробівець. І хоч для цього дозволу мерії у принципі не треба, але дипломатичність збережена і бесіда вийшла цікава. Пан Юрій сказав, що давніх польських поховань немало і було б не зле, якби поляки, шануючи пам’ять предків, допомогли облаштувати і окультурити цю територію. Пан Белецький захопився ідеєю, сказав, що має багато друзів, готових допомогти, а заразом, запропонує землякам, сказав він, написати якийсь проект, а на здобуті гроші реставрувати могили предків у Добромилі. Може не зовсім у тему, але як не написати. Коріння Яна Томбінського, Яна Белецького з наших країв, зрештою, як і родинне коріння нинішнього Президента Польщі – з України… Наша земля  дає світові непересічні особистості – приємно.

Гості побували і на Саліні, щоб вклонитися пам’яті більше трьох тисяч українців, яких у соляних шахтах знищили окупанти-енкаведисти. Але ця територія для поважного гостя має особливе значення – його вуйко був директором цієї солеварні у 1908 році.

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити