Ну, за партію!

SambirWZ
212

Ну, за партію!

Законотворці пропонують обирати місцевих депутатів за партійними списками – які «слуги» в ради прошмигнуть, ніхто не знає

Здається, місцевим виборам дали старт. Аналітики уже вирахували, чим парламент хоче нас «потішити». Виносять ідею проведення виборів в громадах, де живе 20-50 тис. виборців, за партійними списками. Смішно? Та в нас тепер «гумору» немало… 

ЯКЩО застосувати цей принцип тільки в містах, пишуть експерти, то це вже краще. Але знову ж таки, яка різниця між міськрадою в 25 тисяч виборців та тією, де живе 35 тисяч? Жодної! І там, і там – люди, які знають всі один про одного без жодних партій. Навіщо партизація? Щоб місцями в списках торгувати? Через кілька років після виборів цих партій там не буде, ми таке проходили вже кілька разів!

Якщо цей принцип застосувати лише в містах, не зважаючи на чисельність виборців у великих сільрадах, тоді, перше – що це знову за розподіл громад на сільські/селищні та міські, незалежно від того, яка чисельність виборців? Друге. Що це за новий розподіл міськрад, на основі чого береться критерій 20-50 тисяч виборців? Шановні народні депутати! Якщо хочете розвивати самоврядування, а не партійну диктатуру, якщо хочете місцевий економічний розвиток, а не феодалізм, то навпаки має бути – замість ліквідації самовисування в малих громадах, дозвольте у великих громадах всім, а не тільки партіям, висувати людей у міськраду! Поїдьте в село, обговоріть там з людьми свою ідею партизації виборів в громадах. Вас там кури засміють! Або розкажуть, як проходили вибори в маленьких міськрадах за списками партій, які з‘являлися на виборах та зникали одразу після них, а їх назви навіть самі депутати не пам‘ятають.

Це була цитата експерта, а ми б хотіли додати, що люди в селах не дуже в тих партіях розуміються. Ну, можуть знати центрального лідера як от Порошенко, Тимошенко, Тягнибок. А хто їхні намісники в селах чи містах, поняття не дуже мають. Одного разу одного лідера місцевої партії з дуже хитромудрою назвою запитав: а які ідеологічні засади твоєї партії? Той здивовано глянув на мене і віджартувався: тебе зараз послати чи потім… В нас навіть у депутати проходять від партій, а потім зрікаються партій та в депутатах все одно залишаються. І що зробить будь-яка партія, член якої схибив? Та нічого не зробить, навіть пальчиком не помахає. Єдиний випадок, який насправді сподобався, то недавній, хоча з іншого району. Першим заступником голови РДА став депутат райради від «Свободи». Партія зібралася, виключила його зі своїх рядів як прислужника діючої владної вертикалі і заявила, що відповідальності за його дії не несе. Яка місцева партійна організація славиться активністю? Не хочу нікого ображати, але, здається, жодна. Зате зараз місцеві вожді розправлять груди і почнуть себе вихваляти… Якщо така ініціатива йде від «Слуг народу» Володимира Зеленського, то вони самі ж себе можуть «висікти». Бо рейтинг цієї партії чомусь стрімко летить вниз, а про місцеві осередки цієї партії у нас взагалі нічого не чути. Хоча досвід показує, що перед виборами і туди хтось прилине, а хитруни вмить вираховують симпатії виборців до тієї чи іншої політичної сили.

А ось думка з цього приводу голови Самбірської районної ради Віталія Кімака. Вона дещо перегукується з попередніми міркуваннями, але це уже наш експерт. Вже скоро, твердить він, партії матимуть своїх «слуг» у сільрадах. У всіх наших ОТГ, які мають достатню кількість населення, вибори можуть відбутися за партійними списками. Окрім того, ми фактично повертаємося до закритих партійних списків, де виборці на вулиці чи в селі не матимуть конкретного депутата, до якого зможуть звернутися зі своїми проблемами. А депутати нестимуть відповідальність виключно перед партійним керівництвом. Стати обраними зможуть лише ті кандидати у депутати, які перебуватимуть у партійних списках у п’ятірці, десятці чи п’ятнадцятці. Залежить від рейтингу партії загалом. Гра з грошовою заставою, прохідний бар’єр, вибори партійних мерів – це далеко не весь креатив законотворців… Не здивуюся, якщо ще у Виборчий Кодекс під видом технічних правок пропишуть допустимий розмір взуття кандидатів.

Як обиратимуть депутатів, очевидно, у громадах з чисельністю виборів понад 10 тисяч. Читайте «між рядками»… 1. Прізвища кандидатів не відіграватимуть жодного значення – результат залежатиме виключно від рейтингу партій (доступ до ЗМІ). 2. Ще за місяць до виборів вже буде відомий список депутатів майбутньої ради. З округів пройдуть лише 20 відсотків депутатів і то лише від двох найбільш рейтингових. 3. Відроджується «партійне рабство» на усіх рівнях місцевих рад. Нарешті буде кому в палатках роздавати листівки без грошей. Виборці не знатимуть на виході свого депутата – жодної відповідальності перед людьми, головне – догодити «офісу». 4. Зросте рівень фальсифікацій. 5. Зросте рівень політичної корупції – «лям – не лям, дам не дам», а на якому я буду місці в загальному списку?» 6. Знизиться рівень ефективності роботи місцевих рад – каналізація взамін на підтримку політичного звернення на кшталт сприяння рейтингу окремої партії. Отже, місцеве самоврядування «наказало довго жити». Як кажуть класики, «голосують не за зроблене, а за обіцяне»… Будемо займатись тим, що зазвичай вміємо робити найкраще: обираємо і ганьбимо з наступного дня після виборів, зазначив Віталій Кімак…

Нам залишається додати, що з ініціативи голови Самбірської райради Віталія Кімака та голови обласної ради Олександра Ганущина на засіданні асоціації місцевих рад «Ради Львівщини» прийняли відповідне звернення до столичних владних мужів.

Роман ПОГОНИЧ.

Вас це може зацікавити