Ринок в Самборі відкриють, тільки ніхто не знає, коли

SambirWZ
200

Ринок в Самборі відкриють, тільки ніхто не знає, коли

Минулого тижня сесія міської ради навіть не збиралася вивчати торговельне питання, але потрібний комусь галас здійнявся

Ми не відчували раніше, як то добре, коли відкриті брами продуктового ринку і можна придбати усе, що хочеш, може й дешевше, ніж у маркетах. Але карантин продиктував свої правила гри і, щоб від біди подалі, брами зачинили. Підприємці приходили, забирали той товар, який може зіпсуватися. Це справді біда, бо якщо пересічний покупець може знайти собі щось у продуктових крамницях, то продавці ринку опинилися у кризі. 

МАЛО ТОГО, що товар пропав, чи пропадає, так ще й статки закінчуються. Надворі весна, хтось вирощує розсаду на продаж і хоче продати. Зрештою, хтось хоче і купити… Одне слово, колапс, який невідомо, коли закінчиться. Спочатку називали дату – 3 квітня, потім заговорили про 24-е, тепер влада на верхах говорить про травень… Звичайно, на ринку світ клином не зійшовся, але й життя не спинилося. Коментувальники змагаються у міркуваннях: де більше мікробів – на ринку, чи в маркетах. Наразі нічия… Хоча, послухайте наші міркування: дивно, що працівники продуктового ринку, які виставлені на оглядини як осередок найбільшого скупчення бацил, чомусь надто толерантні, хоча більшість покупців у дотеперішні часи до них і ходить… Знаєте, треба і себе вміти захищати зброєю опонентів.

Минулого тижня в Самборі здійнялася паніка, мовляв, сесія міськради має відкрити ринок! Більшість народу сходилася на тому, що не можна ринок відкривати, бо там велелюддя і можуть виникнути нестандартні ситуації. Хто і навіщо розпустив ці чутки, можна лише здогадуватися, але керівник ТзОВ «Ринок-сервіс» Іван Денькович у розмові з нашим репортером зазначив, що ні міський голова Юрій Гамар, ні депутати, ні він сам не відчинять базарної брами, поки на це не буде дозволу комісії з питань безпеки, яка має надати відповідний лист. І тут же додає: розпочав деякі санітарні роботи на території молочного павільйону і раніше 10 квітня їх все одно не закінчить… А коли владна комісія дасть згоду на роботу ринку, ніхто не знає.

До речі, про ці роботи стало відомо у соціальних мережах, бо громадський активіст (є така професія) Дмитро Шикітка проник на закриту територію, де працювали майстри, зафільмував. Робітники викликали директора ринку. Іван Степанович доволі емоційно сприйняв появу стороннього і викликав поліцію, написав заяву. Ми спробували з’ясувати, яким чином пан Дмитро обійшов охоронців ринку, що стоять при вході? Було проведене розслідування. Кажуть, гість сказав, начебто йде в магазин «Щирецькі ковбаси» на території ринку. Підприємців охоронці пропускають, бо ті ходять забирати товар. Вони ж бо не знали, що Дмитро Шикітка м’ясом не торгує. Що цікаво, раніше той же пан розігнав будівельників на роботах з реконструкції міського стадіону… Ми ще тоді поцікавилися у міського голови Самбора Юрія Гамара його ставлення до такої активності. У відповідь почули: реконструкція стадіону належить до державних об’єктів «Великі будови» і є відповідні вказівки київської влади цих робіт не призупиняти. Зрештою, додає Юрій Петрович, ми ж не можемо зупинити все на світі, мусять працювати комунальники, інші служби. Насправді, берегтися треба, щоб не лягати усім у цинкову труну на глибину два метри… То може й добре, що такий ревізор з’явився, хоча проявляв вибіркову справедливість і приходив на «політично цікаві» об’єкти. І у той же час, не бачив, що неподалік ринку, скажімо, працювали будівельники іншої фірми. Працювали «на виніс» окремі будівельні маркети… Зрештою, працювали на вулиці Мазепи водоканалізаційники, аби відкрити нарешті той шлях. Не зупинялася дорожна фірма «Онур» та інші…

Але повернемося до того місця, з якого починали, – до ринку. Постановою головного державного санітарного лікаря дано рекомендації органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування щодо можливості відкриття продуктових ринків, якщо в населення є проблеми з доступом до харчових продуктів та за дотримання на ринках певних умов, інформує ЛОДА.

Зокрема, здійснювати торговельну діяльність можуть лише зареєстровані оператори ринку харчових продуктів – ми з цим абсолютно згідні. Перебувати на 20 квадратних метрах торговельної площі може щонайбільше один відвідувач – хто і як буде це пильнувати і рахувати людей на метрах квадратних, яким чином адміністрація ринку має пускати чи не пускати за прилавок того чи іншого торговельника, які раніше стояли плече в плече? Вимога: забезпечити можливість покупцям у чергах тримати дистанцію не менш ніж 1,5 метра. Згідні, але хто має забезпечувати, поліція, чи людська свідомість? Вимога: забезпечити персонал засобами індивідуального захисту. Згідні, але це має робити адміністрація ринку, чи кожен собі сам? Якщо адміністрація, то за свій рахунок? Вимога: забезпечити дотримання протиепідемічних заходів. Згідні, навіть не обговорюється. Відповідну постанову підписав заступник Міністра охорони здоров’я України – головний державний санітарний лікар України та керівник робіт з ліквідації наслідків медико-біологічної надзвичайної ситуації державного рівня Віктор Ляшко. Відповідальність за дотримання умов при відкритті ринків і рішення про доцільність їх відкриття повністю залежить від рішень органів місцевого самоврядування, зазначає Віктор Ляшко. Бачите, як цікаво, ми (заступник міністра) дозвіл даємо, але все на розгляд місцевої влади та адміністрації ринків. Тобто, не приведи Господи, щось станеться, винуватців знайдуть умить… Думаємо собі, що з відкриттям ринків буде не все так просто… І знову ж питання: продавцям, а це люди не надто заможні в принципі, треба якось жити. Багатий може відразу три карантини пережити безболісно, а бідний – не знати, чи один витримає…

І наостанок. Ринки Львівщини, які ризикнули працювати, стали відомими тим, що їхніх директорів оштрафували. Інші директори поспішати не будуть, аби потім не опинитися у ролі винуватців.

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити