Туберкульоз – проблема не лише медиків

SambirWZ
237

Туберкульоз – проблема не лише медиків

Видається на те, що це соціальне інфекційне захворювання на наших теренах почувається доволі упевнено.

Минулого тижня Україна “відзначала” Міжнародний день боротьби з туберкульозом. Це була ще одна нагода поговорити про сучасну епідемію, яка у нас оголошена епідемією ще з 1995року.

Туберкульоз – соціальна хвороба. Криза, необлаштованість, неспроможність повноцінно харчуватися, стресові ситуації, високий рівень тютюнопаління, алкоголь, відсутність або низький відсоток вакцино-профілактики, військова агресія на Сході країни – основні чинники, що зумовлюють ріст захворюваності. 

У Львівській області за останні роки епідемічна ситуація із захворюваності на туберкульоз залишається нестійкою.  За період 2015 року зареєстровані 1366 випадків захворювання на туберкульоз органів дихання, з яких 42 випадки – у дітей віком до 17 років. Торік на Львівщині померло від туберкульозу 290 осіб. У Самборі та районі за останні роки епідемічна ситуація залишається нестійкою. В  районі  вища захворюваність, ніж у середньому по області. Минулого року в Самборі зареєстровано 17 вперше діагностованих випадків туберкульозу з інтенсивним показником на 100 тис. нас. – 45,6, а протягом 2014р. було зареєстровано лише 23 випадки… Найбільше хворіють непрацюючі працездатного віку і становлять в середньому 70 відсотків від усієї кількості тих, хто занедужав. Турбує невтішна статистика захворюваності серед дітей віком до 17р. В 2015р. серед населення Самбірського району зареєстровано 3 випадки, із них до 1 року життя – двоє дітей. Протягом 2014р. було зареєстровано 2 випадки захворювання у дітей. Несприятлива епідемічна ситуація  є і цьогоріч. У нас за 2 місяці захворюваність на туберкульоз посідає друге місце після Львова. Що цікаво, найчастіше випадки фіксують у Чайковичах, Гордині, Ралівці та інших селах. Найвища захворюваність реєструється серед населення Самбірського району. За 2 місяці – 18 випадків вперше діагностованого туберкульозу, із них 1 дитина до 1 року життя. Маємо й інші факти – два воїни АТО захворіли туберкульозом. Кожен четвертий з тих, які занедужали, – заробітчани, зокрема в Росії, – недосипали, недоїдали, охолоджувалися. Туберкульозом захворіли три молоді мами, які після пологів пробували бути на дієті, щоб змарніти і сподобатися своїм чоловікам, а натомість набули собі небезпечної недуги. Молодий чоловік повернувся з місць позбавлення волі інфікованим. А два роки тому було зафіксовано два випадки туберкульозу серед медпрацівників. Чіпляється недуга тих, хто переніс грип, довго кашляв і не лікувався (або самолікувався).

Джерелом інфекції є хвора людина, тварини, птахи, заражені продукти рослинного або тваринного походження. Найчастіше зараження відбувається повітряно-крапельним, повітряно-пиловим, рідше – харчовим, контактно-побутовим шляхом, під час безпосереднього контакту з хворим або через забруднені предмети вжитку. Якщо у вас кашель понад 2 тижні, зниження або відсутність апетиту, втрата ваги, підвищена пітливість, особливо вночі, загальна слабкість, негайно звертайтеся до лікаря. І пам’ятайте, що на ранніх стадіях туберкульоз протікає без симптомів. Захворювання виявляють тільки при проходженні рентгенологічного обстеження. Легка форма туберкульозу добре і повністю виліковується і при такій формі ви не є розповсюджувачем бактерій і не можете інфікувати  близьких. Своєчасна діагностика дозволить розпочати лікування та вилікуватися без негативних наслідків  найкоротшим курсом (6 місяців) без застосування найменшої кількості протитуберкульозних  препаратів.

Аби не стати жертвою хвороби, треба підвищити соціально-побутові стандарти, матеріальне благополуччя, харчування, взяти собі за звичку заняття спортом. Позбутися тютюнопаління, алкоголю, наркоманії.

Найдієвішим методом профілактики туберкульозу є вакцинація й ревакцинація вакциною БЦЖ, або специфічна імунопрофілактика. Відсоток охоплення щепленнями проти туберкульозу має становити 98 відсотків, але у зв’язку з відсутністю вакцини БЦЖ в області процент охоплення  вакцинацією в 2015р. становив у Самборі – 16 відсотків, а в районі –  39,9 відсотка. Це щеплення, які проводять на третій-п’ятий день після народження, а ось ревакцинація (друге щеплення) в 2015 році зовсім не проводилося. Це велика біда. Біда і у тому, що ні в місті, ні в районі не проводиться тубдіагностика (реакція Манту). Нею  охоплено в місті  лише – 3,1 відсотка, в районі – 0,8 відсотка. Одне слово, ми на порозі великої катастрофи і медикам за сьогоднішнього реформування медицини самотужки її не здолати…

Надія ШПАК. Завідувач Самбірського МРВ ДУ “Львівський обласний

лабораторний центр Держсанепідслужби України”.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар