Шкільним репетиторам радять платити податки: «за» і «проти»

SambirWZ
150

Шкільним репетиторам радять платити податки: «за» і «проти»

Репетиторство стало ознакою нашого шкільництва. За останні роки уже твердо увійшло і в традиції, і в уми людей: здолати ЗНО можна лише завдяки додатковим заняттям. І платять батьки, бо хочуть мати розумних дітей. Ми цікавилися, у яку суму обходиться година навчання поза школою, але суми називали різні – від 100 до 300 гривень. Це було торік, а що буде тепер – не знаємо. До того ж, вірити цим сумам, чи ні – також не знаємо.

До репетиторства ставлення явно неоднозначне. Здебільшого батьки твердять, що шкільна програма так цинічно складена, що без додаткових знань не здобути необхідних балів. Тому, утримуючи школи коштом платників податків, треба додатково оплачувати вчителям. Інші нарікання у бік педагогів: вони уже стали небідними людьми, мають хороші, як на нинішній день, зарплати, але однаково підпрацьовують. У господарів освітніх закладів інша точка зору: якщо дитина хоче вчитися, то шкільної програми їй абсолютно достатньо, аби успішно скласти ЗНО, однак, коли батьки відчувають, що дитя не надто добре знається на предметі, то замовляють додаткові послуги. І ніхто їх силоміць на репетиторство не тягне. Щодо того, чи вчитель нині бідний, чи багатий, педагоги однаково у розкошах не чуються, але запевняють, що їхня робота надто виснажлива, постійно вимагає самовдосконалення і певних незапланованих витрат. Тому репетиторство хоч якась, але поміч…

Ми затіяли цю розмову не просто так. За репетиторів взялися податкові органи, вважаючи, що вчителі отримують певні доходи, а з державою ділитися не хочуть… Отож, з 1 січня в Україні стартувала кампанія декларування доходів громадян, отриманих у 2018 році. Оприлюднити свій заробіток мають і вчителі, які займаються репетиторством, повідомили у ДФС Львівщини.

Як наголошують податківці, репетиторство сьогодні контролювати складно, адже більшість педагогів не декларують дохід від такої діяльності. Під поняттям «репетиторські послуги» мають на увазі підготовку дітей до школи, вступу до навчальних закладів, ЗНО, навчання з будь-яких предметів… Таку діяльність ведуть вчителі, викладачі та інші особи, які не зареєстровані як фізичні особи-підприємці, тому й не сплачують податки. Тож якщо викладач-репетитор не є фізичною особою-підприємцем, але постійно надає репетиторські послуги фізичним особам, він зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок із таких доходів.

Податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2018 рік викладачам-репетиторам слід подати до 1 травня за місцем податкової адреси (реєстрації) за формою Податкової декларації про майновий стан і доходи. «Є надія, що громадяни, які надають послуги з репетиторства, є сумлінними, виявлять свою громадянську позицію і сплатять податки. Незадекларовані доходи сьогодні – це втрати бюджету, які необхідні для соціальної підтримки малозабезпечених верств населення, своєчасності виплат пенсій та стипендій, зарплат тим же вчителям та викладачам», – зазначають у ДФС Львівщини.

І знову ж таки, ми поцікавилися у народу, що він про це думає? Ті, які не пов’язані з освітою, але наймають послуги репетиторства для дітей, у більшості кажуть так: чому педагоги, отримуючи додатковий дохід (і то немалий) не повинні платити податки? Нехай діляться… А ось вчителі з обуренням сприйняли вимогу фіскалів: якби усі в Україні чесно сплачували податки, то і вони платили б, а то знайшли крайніми репетиторів і хочуть ще з них гроші тягнути… Зрештою, не мали б нічого проти сплати податків, якби знали, що їхні гроші підуть на користь іншим, а не на дерибан чиновникам.

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар