Якщо не дві, то три, якщо не три, то п’ять, якщо вже п’ять, то нехай буде шість

SambirWZ
163

Якщо не дві, то три, якщо не три, то п’ять, якщо вже п’ять, то нехай буде шість

Самбірсько-Бабинська об’єднана громада з центром на «Бабиному городі» – а чому б і ні – жарт ратуші на тему децентралізації

Спочатку слухання з приводу нарізки об’єднаних громад відбувалося у Старому Самболру – пристрасті вирували, а минулого тижня дійшла черга і до Самбора. Це був дев’ятий вояж обласних очільників у райони. Видно, досвід горян, коли не дуже хотіли чути місцевих начальників, їх навчив, що ліпше не пручатися. Тому у Самборі гості були благіші, твердили, що почули і будуть старатися зробити все можливе, аби було так, як нарід хоче. Та чи буде – це знак питання.

Керівник Департаменту економіки ОДА Степан Куйбіда розповів про історію створення ОТГ на Львівщині. Всього за чотири роки їх з’явилося 85, у тому числі 36 міських. А потім, коли почали спливати терміни добровільних об’єднань, за справу взялося Міністерство і вийшло з ініціативою – на Львівщині має бути всього 61 громада – і баста. Львівським можновладцям вдалося підняти планку до 67 ОТГ, але і це ще не вердикт. Що стосується Самбірщини. За планом зі столиці у нас має бути три громади – Самбірська, Новокалинівська та Рудківська. До останньої мають увійти три сільради сусіднього Городоцького району. Перший заступник губернатора області Василь Лозинський, взявши слово, похвалив Самбірщину, яка кілька років тому взялася розбудовувати ОТГ, має їх уже з десяток і, ризикнувши тоді, здобула трохи мільйонів на розвиток. Та поруч з тим, львівське панство говорило про успіхи і невдачі. Успіхи, безперечно є, люди це помітили, а от що стосується невдач, то чи не головну з них назвали значні витрати на утримання апарату громад. Справді, чиновників немало і зарплати у них немалі, але й задарма ніхто не буде працювати…

Але Самбірщина вирішила на свій лад перекраяти власну географічну карту, запропонувавши області свою конфігурацію. Замість трьох створити п’ять ОТГ і до згаданих вище додати Ралівську та Бісковицьку. Григорій Чухрай, зокрема, запитав у пана Лозинського, чому досі ОДА не відреагувала на звернення Бісковицької, Воютицької. Волебаранецької, Стрілковицької сільрад? Чоловік не знав, що відповісти, бо цього звернення, підкріпленого рішеннями сільрад, не бачив, хоча, як видається, про таке об’єднання знає. Григорій Чухрай підкреслив, що з Кабміну на їхнього листа відповідь отримали, хоча Київ дальше. Що відповіли столичники, тримав у таємниці. Загалом, як казали війти, мова у їхній конфігурації йде не про створення нової ОТГ, а про приєднання до Біскович, а закон про приєднання ніхто не відміняв і вони мають право. Устами Кульчицького сільського голови Степана Мільковича була оголошена ще одна нарізка – об’єднання (чи приєднання) Ралівської, Кульчицької, Чукв’янської, Вільшаницької, Городищенської сільрад. Знову ж таки, тема під знаком запитання. Що ж відповів на п’ять ОТГ Василь Лозинський? Якщо Самбірська ОТГ залишається у межах самого Самбора, то це 15 квадратних кілометрів і така територія неприпустима. Майбутні Ралівську та Бісковицьку ОТГ як самостійні одинці теж покритикував, мовляв, виникає багато пересторог і ліпше відразу їх з’ясовувати, щоб потім сидіти біля розбитого корита. Там буде більше ризиків, ніж радості. За словами Василя Мироновича, усі ці перипетії треба завершувати через кілька місяців – орієнтовно, січень-лютий, бо уже наприкінці весни слід очікувати місцевих виборів у нових територіальних формуваннях.

Головний лікар Самбірської ЦРЛ Богдан Марчук перед тим, як підійти до мікрофона, попросив нашого репортера бути дуже уважним, бо має сказати щось важливе. Виступав коротше, ніж зазвичай, але головне сказав: дефіцит медичного бюджету нині 9 мільйонів гривень, а «на руках» в громад – 7 мільйонів, які не поспішають віддавати за пролікованих хворих. Місто на обладнання та зарплату додало більше 4 мільйонів, але цього замало. Тому, за логікою пана Богдана, мало б бути лише дві ОТГ на увесь район. Логіку зрозуміти можна – йому легше працювати з двома очільниками, ніж з п’ятьма. Слухачі з числа війтів не сприйняли ідею, бо уже налаштувалися на велику кількість ОТГ, а тому Богдан Андрійович змінив власну концепцію: якщо вже п’ять ОТГ, то нехай буде шість – його, Бабинська, інтереси якої представляє у районній раді. Потім слово взяла війт з цього села Світлана Несторяк і сказала те, що стало сенсацією: на засіданні Кабміну «першим файлом» і єдину з усієї області ліквідували Бабинську ОТГ начебто як неперспективну. Зал не зрозумів, що таке файли, зрештою, як і сам добродій Лозинський. А втім, пані війтова потім звернулася до міського голови Самбора Юрія Гамара, мовляв, я пропонувала вам приєднати своє місто до її Бабини, а ви не захотіли. Єдине, що промовив на цій нараді Юрій Петрович, то були слова у відповідь, мовляв, і я вам пропонував таке об’єднання з центром на «Бабиному городі». Нагадаємо, це мікрорайон Самбора. Жарт видався вдалим. Хоча у принципі, виходить дуже цікаво. Мер не припрошував до себе селян в об’єднання і виглядало на те, що йому комфортно мовчати. Якщо сільрадам довкруж Самбора вдасться зректися самого Самбора (війт з Кульчиць навіть сказав, що їх від міста Дністер розділяє), то Самбір може залишитися окремою територіальною одиницею і шанси на перемогу команди Юрія Гамара зростають. Бо раніше селяни, яких «шлюбували» з містом, були переконані, що як тільки їх приєднають, то вони будуть ніким, але якщо приєднають до Самбора і села, то зроблять усе можливе й неможливе, аби переміг не містянин, а селянин.

 

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити