Чи отримає палац Фредрів-Шептицьких нових рятувальників?

SambirWZ
73
Вперше в палаці Фредрів-Шептицьких був років двадцять тому. Приїжджали якісь польські чиновники і вивчали можливість включити об’єкт у туристичні маршрути. Їх, зрештою, як і мене, затишний палац вразив, він дихав старовиною, загадковістю, історією, але там просто був на той час навчальний корпус Вишнянського коледжу і був у доволі запущеному стані.

Як нині пам’ятаю, на стіні висів навчальний плакат – штучне осіменіння корів. Поляків це і обурювало – бо ж палац – це святиня, і смішило. Гості почали говорити про те, що приміщення потребує негайного ремонту і вони будуть думати, як долучитися, аби туристам було комфортно… Не знаю, чим закінчилися наміри з ремонтом, але днями ще одна структура заявила про благородну мету.   

Український католицький університет має намір взяти в оренду і відреставрувати палац Фредрів-Шептицьких у селі Вишня Самбірського району. Зараз пам’ятка архітектури перебуває на балансі Вишнянського коледжу ЛНАУ і потребує нагального ремонту. Ось така заява, щоправда, про далекі наміри чи перспективи, бо університет тільки має намір взяти в оренду. Не знати, чи коледж віддасть, ну, але…

«Ми почали з весни 2021 року думати про взяття в оренду цього комплексу. Крім палацу, там є ще господарські будівлі у дуже важкому стані, одна практично не підлягає відновленню. Виготовили технічні паспорти за свої кошти й провели роботу з Міністерством освіти і науки України та отримали його дозвіл на передачу в оренду. Документи готові, але таке рішення, за університетським статутом, має приймати сенат, засідання якого відбудеться у лютому 2022 року», – повідомив керівник проектних програм УКУ Мирослав СЕНИК.

Також він додав, що УКУ планує реставрувати палац, а поруч збудувати конференц-зал, готель, ресторан для потреб навчального закладу та охочих. Наразі католицький університет не готовий детальніше розповісти про плани щодо палацу, концепція ще напрацьовується.

Торік у жовтні біля палацу знімали серіал «Кава з кардамоном» за романом львівської письменниці Наталії ГУРНИЦЬКОЇ. Для цього на фасаді палацу зробили косметичну побілку. Як тоді розповідав директор Вишнянського коледжу ЛНАУ Андрій ВАНТУХ, палац Фредрів-Шептицьких потребує значно серйознішого ремонту. Насамперед треба провести гідроізоляцію фундаменту і ремонт даху, який протікає. Реставрації потребують і ліпнина на фасаді, й інтер’єр.

Історична довідка. Палац у с. Вишня (колишня назва Бенькова Вишня) належав відомому польському драматургу Олександрові Фредру, який був дідом митрополита Андрея Шептицького. Зараз палац частково використовується Вишнянським коледжом, але здебільшого пустує. Це пам’ятка архітектури місцевого значення XIX ст. і фактично єдиний будинок, пов’язаний з родиною Шептицьких, адже їхній родинний маєток у с. Прилбичі згорів. Всередині створили меморіальну кімнату Олександра Фредра та його внука, митрополита Андрея Шептицького.

Роман ПОГОНИЧ.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар