Кобло пам’ятає

SambirWZ
175

Кобло пам’ятає

Нема на Прикарпатті села, з якого хоча б один з жителів не загинув у рядах УПА. А в моєму рідному Коблі з 1945-го до 1949-го років 10 односельчан віддали життя за волю України. Серед них і мій брат Віктор, якому не було ще й 20 років. Його ім’я висічене на плиті Пантеону слави УПА на залізничній станції у Стрілках. Загинув у криївці біля Верхнього Лужка разом з кущовим провідником Михайлом Храпком “Мазепою” з Бусовиська та друкаркою-машиністкою Іриною Лукавською “Cлавою” зі Самбора і ще одним невідомим повстанцем.

А гордістю села є надрайонний провідник, член Головного Визвольного штабу ОУН УПА Микола Дудич “Залізняк”. Під його керівництвом здійснили чимало успішних операцій як проти фашистських окупантів, так ще більше – проти московських. За ним постійно пильнували, хоча окупанти таки вистежили… Добре пам’ятаю цей недільний день 4 травня 1947 р. Вийшов за село бавитися, побачив, як у бік села Воля пішло значно більше, ніж в інші часи, війська. А після обіду селом рознеслася сумна звістка: “Вбили “Залізняка”! Повезли його в Старий Самбір”… Провідник, відволікаючи увагу ворога, намагався врятувати життя побратимам, але загинув сам. Після смерті “Залізняка” і двох референтів Служби безпеки найактивнішого в Дрогобицькій області Самбірського надрайонного проводу він значно ослаб.

Закопали “Залізняка” в Старому Самборі біля цвинтаря. І тільки в 90-х роках останки урочисто перепоховали. А в Коблі завдяки ініціативі уродженця села Ярослава Кмітя на честь Миколи Дудича і всіх, хто загинув за волю України, біля колишнього приміщення школи, а тепер краєзнавчого музею, у 2003 р. спорудили монумент у формі стилізованого хреста. Згодом на фасаді музею встановили меморіальну таблицю на честь сім”ї священика Івана Ковтонюка і її зятя Миколи Дудича…

Оповівши про героїв-односельців, не можу не згадати про новітнього Героя Кобла Василя Вовка. Це – воїн-хімік, який став першою жертвою з нашого Прикарпаття у борні з російськими агресорами на Сході України 11 липня 2014 р. Його посмертно нагородили орденом “За відвагу” ІІІ ст.

У неділю, 21 травня, у Коблі відбудеться районне свято Старосамбірщини “Герої не вмирають, якщо про них не забувають!” Його проведуть під патронатом райдержадміністрації, районної ради і осередків Спілки політв’язнів і КУНу. Урочистості розпочнуться  об 11 год.

Ігор ТИЛИЧКО.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар