Чому в’ялена риба кладе нас у ліжко?

SambirWZ
167

Чому в’ялена риба кладе нас у ліжко?

Протягом кількох місяців нас буквально засипали повідомленнями про випадки харчового отруєння в’яленою рибою, яке у медиків називається ботулізмом.

За цим коротким словом ховається страшна форма харчової токсикоінфекції, яка вражає центральну нервову систему. Збудником цього є ботулічна паличка різних типів. На наших теренах найбільш поширеними є три, що з’являються з рослинних продуктів, тваринних та окремим пунктом значиться риба і рибопродукти.

Чому ці продукти найнебезпечніші у виникненні ботулізму? Збудники розвиваються за певних умов – плюсова температура, кислотність і обов’язково – безповітряний простір. Допускаю, що у читачів виникне питання: чому риба стала причиною масового отруєння? Тут треба торкатися діяльності людей в принципі і їхнього впливу на довкілля. Ми катастрофічно забруднили водойми неочищеними стоками. І це стосується не тільки рибних озер, а й моря взагалі. Як наслідок, риба заражається збудниками ботулізму, що потім переходить на споживачів. Отож, хвороба, потрапляючи у кишківник риб, там і залишається. Коли згодом цю рибу в’ялять, особливо з невидаленими нутрощами, хвороба нікуди не дівається, залишається у тканинах риб і згодом опиняється на наших столах. До зараження людини – один крок. Я б хотіла, щоб люди знали, які перші симптоми недуги. Туман або двоїння перед очима, складність ковтання, повіки не повністю відкриваються. Треба пам’ятати, що при отруєнні ботулізмом нема проносів чи блювання, тому людина не завжди може розрізнити: чи це отруєння, чи щось інше… Поява таких симптомів говорить про ураження центральної нервової системи, що може закінчитися смертю. У зв’язку з цим найперше треба бути дуже обережними при купівлі та споживанні риби і рибних продуктів, особливо на стихійних ринках чи у невідомих осіб. Якщо купуєте таку продукцію в офіційних торгових закладах, то неодмінно вимагайте у продавця чи іншої офіційної особи закладу «Сертифікат якості продукції», де вказані усі параметри цього продукту. І ще – правильна термічна обробка їжі – запорука здоров’я.

Оксана ГРИЦЬКІВ.

Викладач інфектології Самбірського медичного коледжу.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар