…І тоді субсидія буде працювати на людей і економію газу та грошей

SambirWZ
207

…І тоді субсидія буде працювати на людей і економію газу та грошей

Ярослав Дубневич пропонує новий підхід до компенсації людям величезних витрат на комунальні послуги

Уряд прийняв постанову, якою передбачив цікаву деталь: якщо люди змогли зекономити, то невикористані суми субсидії слід повертати до державного бюджету. Це повідомлення викликало чимало суперечливих думок у споживачів. Які ж наслідки матиме нововведення?

У  постанові йдеться про те, що з метою стимулювання громадян до економного споживання послуг пропонується частину невикористаної суми субсидії в еквіваленті вартості 100 куб. метрів природного газу або в еквіваленті 150 кВт/год. електричної енергії (у разі використання даних джерел енергії для індивідуального опалення) зараховувати як оплату послуг, у тому числі обов`язкової частки платежу домогосподарства, на наступні розрахункові періоди. Логічно виникає запитання: а чи є нова норма реальним стимулом для економного споживання енергоресурсів? Адже людина обмежувала свої потреби, заощаджувала, як могла, а невикористані субсидії тепер фактично забирає держава. При такій ситуації, найімовірніше, у майбутньому споживачі навпаки старатимуться використати усю суму наданої субсидії.

Варто зазначити, що після підняття роздрібної ціни на природній газ, за нинішніх статків, більшість населення не має можливості платити ринкову ціну за газ. І тому у нас державна підтримка для соціально незахищених громадян реалізується через надання субсидії. Звичайно, цей механізм далеко не ідеальний. Субсидії ніколи не сприятимуть економному споживанню будь-яких ресурсів. Загалом субсидії взагалі не практикуються у цивілізованих державах зі сталою і розвинутою економікою, рівнем зарплат та пенсій, відповідністю цін. На жаль, у нашій країні відбуваються постійні процеси зміни урядів, реформ і векторів економічного розвитку. Виходячи з цього, новий Кабмін і запропонував таку систему соціального захисту громадян. Цікавою та своєчасною є ініціатива народного депутата Ярослава Дубневича, з якою він виступив на сесії парламенту 18 травня. Запропонував не забирати, а залишати населенню невикористані кошти субсидій. Але за обов`язкової умови, що залишок суми субсидії буде спрямований на поліпшення енергоефективності помешкання (встановлення ефективнішого опалювального обладнання, утеплення будинків, заміну системи опалення). Для цього потрібно узаконити перелік послуг, на які будуть витрачатися заощаджені кошти.

Ярослав Дубневич переконаний, що це викличе неабиякий ефект в межах держави. Логіка проста: якщо це впровадити, то економія буде породжувати наступну економію – і вигода очевидна. Ця коректива справді спрямована на реальну допомогу саме тим людям, які не мають коштів на енергоефективні заходи. Вона є необхідною складовою широкого впровадження енергозберігаючих технологій, посилення енергобезпеки України.

А загалом, процедура надання субсидій значно спростилась, тепер для її оформлення необхідно подати лише одну заяву, а працівники органів соціального захисту самі повинні збирати необхідні дані про заявника. І ще одне не менш важливе: субсидія є адресною, тобто держава перераховує на рахунки надавачів послуг реальні кошти і фактично сплачує вартість послуг за громадян. Тому, якщо споживач економно використовує енергоресурси і виникає переплата – жодних обов`язкових платежів не потрібно оплачувати.

 

Марія СИМОНЕНКО.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар