Медицина вийшла на рівень «Ганьби» і «Молодця»

SambirWZ
155

Медицина вийшла на рівень «Ганьби» і «Молодця»

Священики закликали парафіян вберегти шпиталь таким, яким він є…

Ми обіцяли вам розповісти про черговий страйк самбірських медиків, що відбувся позаминулого вівторка. Близько дев’ятої до підніжжя “білого дому” почав підтягуватися народ. Побачив у гурті поважного стрілковичанина, який колись керував у Самборі, і перепитав, що його привело на акцію? Чоловік здивувався: як це що, священик в неділю на казанню казав, що треба  рятувати лікарню, яку хтось хоче закрити.

До мене ще в неділю під вечір телефонували збентежені знайомі та розпитували, чи правда, що місто залишається без шпиталю? Хто і навіщо розпускав такі чутки, де і хто про це казав на офіційному рівні і навіщо ця тема священикам, поняття не маю, хоча можу здогадуватися: комусь треба перекласти політичну та медичну відповідальність з однієї голови на іншу. А панотець в одному селі – щоб людям  було зрозуміліше, розповів “бородатий” анекдот про те, як священик з лікарем по цвинтарі ходили… Медик, показуючи на могили, хвалився, кого  лікував, а потім переметнув увагу на пастуха, що неподалік худобу глядів, і сказав: “А той від мене втік”. Не знаю, на скільки це було смішно під склепінням храму, але маю підозру, що праця медиків якимось чином пов’язана з діяльністю священиків: чим гірше одні лікують, тим більше доходу в інших…

А ще перед початком мітингового дійства поцікавився у знайомих медсестер, чи справді вони писали заяви у відпустку за власний рахунок на день страйку? Чесно, хотів почути, що ні, але мене розчарували. Писали! Це ж треба: люди домагаються вчасної зарплати та обіцянок на майбутнє і мусять за це заплатити одноденною зарплатою. У відділі, розповіла нам медичка, залишилися хворі, санітарка та одна медсестрадуже потішноНе втомлююся говорити про те, що не треба водити під владними коридорами медичніхороводи“. Медиків повинні захищати головні лікаріменеджери (так модно нині казати) разом із засновникамипредставниками міської та районної влад, а зривати молодший персонал, щоб показати масовістьну, якось послабацьки. І зновуне буду втомлюватися говорити про те, що найбільше шкода медсестер і санітарок, які ходять до праці і мають отримувати зарплату, бо інших доходів у них обмаль.

Розпочалося віче повідомленням про те, навіщо зібралися. Лікар Володимир Копчишин, який назвав себе головою страйкового комітету медиків, увів у курс справи, мовляв, ця проблема зачіпає не тільки медиків, а й пацієнтів. Понарікав, що з медиками ніхто не хоче говорити, хоча, як на мене, останнім часом всі тільки те і роблять, що говорять з медиками або про медиків. Згадав, що одного разу голова РДА Микола Фрей казав, ніби треба ділити медицину на міську та районну. І нарешті зазначив: треба знову обєднувати гроші міста і району та працювати спільно, бо при розподілі можемо втратити окремі відділи, госпітальний округ. І навіть натякнув, що хтось робить це свідомо. У виступі пана Володимира був цікавий нюанс: він перепросив медиків дитячої лікарні, але сказав, що їх там забагато, натякнувши, ймовірно, на скорочення. А от нюанс у тому, що лікарі (якими б дружними не були на віче) поза очі, у приватних розмовах геть не солідарні. Якби могли, то один одного скоротили б, оптимізували б, зекономили бПочасти декому здається, що тільки на його плечах уся медицина тримається

До пікетувальників вийшли керівники району і Микола Фрей авторитетно ствердив, що мав розмову з головою ЛОДА Олегом Синюткою і він вкотре підтвердив, що госпітальний округ буде у Самборі, ніхто не збирається закривати ті чи інші відділи. Для того, аби сподобатися, з гумором сказав, що треба санітаркам і медсестрам давати всю зарплату, а лікарямвистачить по 100 гривень. Щоправда, потім хтось із лікарів дорікав: як можна жити на 4,5 тисячі гривень? Справді, гірка година, але дуже багато пацієнтів і того не маютьМикола Фрей закликав і міських урядників, і представників медицини до свого кабінету на перемовини. Перемовини тривали дуже довго і, судячи з усього, виходу не знайшли. Такихкруглих“, “овальних“,  “квадратних“, “прямокутнихстолів уже було безліч, а ситуація не розрулюється. До речі, медикилюди не глупі, вони розуміють, чому так сталося, знають, що на ту кількість зарплати, яку на пацієнта виділяє держава, їх забагато. Проте, лозунги не міняються: давайте гроші. Микола Фрей оголосив, що буде домагатися ревізії фінансової діяльності лікарніу звязку з імовірною зміною головного лікаря. А ще ствердив, що адміністрація лікарні та бухгалтерія взяли собі надбавки до зарплати. Микола Михайлович, як і інші очільники району, говорили ще більше, однак нарід час од часу перебивав промовців вигукамиГаньба“.

Натомість міський голова Юрій Гамар здобував оплески та вигуки протилежного змісту – “Молодець“. Але якщо мермолодець“, то чого не йдуть під ратушу, а вимагають грошей у тих, кого ганьблять? Юрій Петрович розпочав з того, що тут топчуть людську гідність і права, що міська і районна влади мають розпочати діалог. І додав: де візьметься якісне лікування, якщо скорочуватимуть людей? А всі проблеми, резюмував, розпочалися з того, що з 2016 року район почав фінансувати сільську медицинуДесь приблизно так виглядають офіційні точки зорубатьківлікарні.

Була маса інших емоційних виступів. З чимось можна було погоджуватися, з чимосьсперечатисяОднак владцібілого домувважають, що цей мітинг був кимось чітко спланований, аби обхаяти районну владу. Як аргумент назвали той факт, що у гурті були депутати, прихильні до мера, чи представники партії, прихильної до нього ж. Нам важко в це повірити, але раз кажуть, то може щось і знають. З приводу вигуківГаньбатаМолодець“, я б не робив якихось поспішних висновків, бо ще невідомо, хто насправді (місто чи район) медикам додадуть на шматок хлібачи зганьблені, чи піднесеніПеред минулими місцевими виборами тодішній мер Тарас Копиляк дуже багато допомагав лікарні, медики його хвалили, “люляли“, тішилися ним, “співали осаннуі обіцяли всіляку підтримку у вигляді своїх бюлетенів та бюлетенів найближчих родичів. Але за кілька тижнів до виборів медична громада стала зачудовано дивитися у бік іншого претендента, мовляв, ось віннаш порятунокНу, зрадливі лікарі в політиці, ну, не вдіємо з цим нічого

Не можу не звернути увагу на ще один момент: містяни дорікають селянам в особі районної влади, що на лікування (крім обєднаних громад) заклали для своїх мешканців лише 2 мільйони, хоча пролікували уже майже на 5. Справді, закладена у районному бюджеті сума невелика, але нехай собі сушать цим голову районні владоможці, шукаючи гроші у складках гаманця районної казни. Але у мене завжди виникало питання, на яке важко знайти відповідь: яким чином самі ж медики вираховують вартість свого хворого, тобто, чому суми лікування такі високі, зважаючи на те, що медикаментів ослаблим практично не дають і харчують так, щоб не померли від голоду, а, перепрошую, від хвороби? І чи чітко налагоджений облік? Маю підозру, що у високійсобівартостіхворого левову частку складає кількість працівників з їхніми зарплатами та енергоносії. Якщо не помиляюся, більше 2 мільйонів гривень лікарня заборгувала теплокомуненерго, а на носісвіжий опалювальний сезон. Отож бо й кажу: якщо у структурі медицини хворий фінансується за залишковим принципом, то основна дійова особа в лікарніне пацієнт, а медпрацівник, чи не так?

Але священики казали парафіянампотенційним клієнтам лікарні, що таку медицину треба рятувати.

 

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар