Сучасні проблеми медицини – це ще «квіточки»,  «ягідки» будемо збирати наступного року

SambirWZ
420
Ми уже давно звикли до того, що чекати чогось ліпшого не варто. Кожен рік приносить якісь прикрі сюрпризи, якими ми спочатку обурюємося, а потім звикаємо, наче до необхідного зла… 

Недавно урядовці повідомили про те, що поступово, рік за роком, в Україні будуть зменшувати, а згодом взагалі ліквідовувати «гірські» надбавки. Що це за надбавки, наші земляки уже давно знають. До зарплат-пенсій додають 25-20 відсотків, бо життя у гірській місцевості не таке вже й солодке, порівнюючи з низинною зоною. Хоча, заради справедливості треба сказати, що обиватель з низів не дуже бачить ту різницю. «Гірські» надбавки – це наче палиця з двома кінцями. З одного боку, працюючим та пенсіонерам добре, бо мають більші виплати – навіть пенсіонери звідусіль прописуються в горах, щоб багатшими бути. А от розвиток економіки страдає. Інвестори не хочуть приходити на наші землі, оскільки треба платити підвищені зарплати. А останніми роками додалася ще одна бідося. Власне, через «гірські» надбавки утворився загрозливий борг з зарплати старосамбірським медикам. Проблему цю ми перетягнули з року минулого у рік нинішній і невідомо, хто й коли поверне людям гроші. 

Але ці проблеми будуть «квіточками» у порівнянні з тим, які «ягідки» очікують на медичну галузь в Україні. Невеселі перспективи озвучила на сесії Самбірської районної ради фракція «Європейської Солідарності», скерувавши відповідне звернення. Ви тільки вдумливо прочитайте та проаналізуйте цифри.     

Задекларовані владою зарплати середнім медичним працівникам у розмірі від 13,5 тис. грн., а лікарям – від 20 тис грн. у проєкті Державного бюджету передбачені лише для 200 тис. осіб середнього медичного персоналу та 90 тис. лікарів. Однак, на кінець 2020 року в системі охорони здоров’я працювало 273 526 осіб середнього медичного персоналу та 147 361 лікар. Тобто, фактично в медичних закладах працює лікарів та осіб середнього медичного персоналу на 130 тисяч більше, ніж уряд розрахував у проєкті Державного бюджету на 2022 рік. Щоб ви розуміли, ці люди просто стануть зайвими і можуть опинитися на вулиці. Хоча допускаю, що потім уряд скаже: все, що ми могли дати медикам, ми дали, а ви хочете більше мати докторів, тоді утримуйте їх з місцевого бюджету. Хоча усі добре розуміють, що місцеві бюджеті дуже небагаті. 

Цитуємо далі звернення депутатів райради до уряду. Скорочення видатків на охорону здоров’я сьогодні – це удар як по медиках, так і по пацієнтах. Процес кадрових скорочень і так масштабний у медичній галузі. Вже на початок 2021 року кількість зареєстрованих безробітних у галузі охорони здоров’я становила 22,7 тис. осіб, тоді як вакансій було лише 4,3 тис. Але це ще не межа, бо заборгованість з виплат зарплат серед медиків з початку року критично зросла – майже в 4 рази. За даними Держстату, станом на 1 серпня 2021 року, заборгованість по зарплатах в системі охорони здоров’я та надання соціальної допомоги становила 108,5 млн.грн. Обсяг коштів Державного бюджету України, що спрямовується на реалізацію програми медичних гарантій, повинен становити не менше 5 відсотків валового внутрішнього продукту України. 

Далі у зверненні йде перелік вимог до уряду: негайно погасити заборгованість з виплати заробітної плати медичним працівникам, вжити невідкладних заходів для недопущення скорочення посад медичних працівників, у проєкті державного бюджету на 2022 рік передбачити фінансування сфери охорони здоров’я у повному обсязі. Вимагати, певна річ, можна, але чи нас почують? Чи не помре місцева медицина, яка, можна сказати, уже нині дихає, наче на апараті штучної вентиляції легенів.

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар