Куток природолюба

SambirWZ
346

Цвітуть каштани

Щоразу, повертаючись з риболовлі, стаю під розлогі віти кінського каштана, що біля колишньої колгоспної контори. Тут вічна прохолода. Навколо суцвіть-свічок гудуть бджоли, збираючи нектар. Великі – до 20-30 сантиметрів, грона білих квіток з червоними цяточками. Мед з каштанового цвіту трішки гірчить і на вигляд темний, але дуже цілющий. Він підвищує тонус кровоносних судин, запобігає тромбам і т.і. З каштанового цвіту бджоли збирають не менше меду, ніж з цвіту липи.
У нас каштан з’явився на початку дев’ятнадцятого століття. Привезли його з Балканського півострова. У 1842 році каштани висадили в Києві. А ще ці дерева називають «зеленими архітекторами». Та не лише красою славляться вони. Квіти, плоди і кора мають лікувальні властивості, а плоди, у яких багато крохмалю, неїстівні.

Прикмети літа

У перший літній місяць зацвіла шипшина. Згідно з народною прикметою, шипшина зацвіла – значить прийшло справжнє літо. Фенологи рахують, що літо приходить з цвітінням калини, а астрологи переконані, що першим днем літа є 22 червня. Зацвів бузок – через тиждень і калина відкриває свої квіти. Коли жито починає колоситися, настає грибний сезон. Підпеньки цілими зграйками ростуть на луках та пасовищах і називаються літніми – луговими. Якщо, до речі, знайдете лугові підпеньки, то варити їх треба не більше 10 хвилин, бо втратять свій неперевершений аромат. У червні люди раді літу, а бджоли – квітам. А ще червень звикло пахне сіном. Червень каже: коси, коса, поки роса…

Гриби з вранішнього туману

Обіцяю внукові, що вранці підемо у ліс гриби збирати, бо гриби ростуть з ранкового туману. У сідівському лісі є маховики, сироїжки – до вибору-до кольору, дубовики, підпеньки, підосиновики, білі… Скільки я їх з лісу переніс… Гриби смачні завжди – смажені, мариновані, солені у бочці. Завжди вважалося у нас, що після бульби гриби – другий харч. Вони навіть м’ясо можуть замінити. А які смачнючі гриби в запіканці… А чи знаєте, що 100 грамів сушених білих грибів мають 282 калорії, 36,7 відсотка білків, 2,7 відсотка – жирів, 41 відсоток вуглеводів. А на Святвечір без грибної юшки годі собі стіл уявити. А спробуйте борщ з грибами… Одного разу донька мені зварили такий шедевр. Не повірите, але дволітрову каструльку смакоти з’їв за один раз.

Що посадив, уже вирізали

Хтось з великих колись сказав: якщо людина посадила бодай одне дерево на землі, значить не на марне прожила. У своєму рідному селі Присліп на Турівщині я посадив у молоді роки сотні смерек. Тепер з подивом дізнаюся, що майже усіх їх уже зрізали. Розумію, що людям потрібна деревина, але не можна нищити все це так зухвало.

Михайло ХАЩІВСЬКИЙ. Природолюб.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар