Надія Шпак: «До батьків та родини на різдвяні свята приїжджайте щепленими, здоровими»

SambirWZ
518
Як  хочеться почути від завідувачки Самбірського районного відділу ДУ «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Надії Шпак оптимістичні прогнози: недуга відступає.

-Надіє Петрівно, закінчується другий ковідний рік. Маска стала атрибутом повсякденного дрес-коду. Яка нині ситуація з хворими в лікарнях Самбора та Рудок?

– Захворюваність на COVID-19 на Самбірщині має тенденцію до зниження. Якщо проаналізувати рік (а ми майже його прожили), підйоми спостерігали в березні-квітні та другий тиждень вересня до середини листопада. Інтенсивний показник захворюваності в розрізі територіальних громад нового Самбірського району не перевищував обласний показник та в Україні. 

Найбільшу кількість хворих реєстрували в Самбірській ТГ, найменше – в Боринській та Турківській. Станом на 17 грудня в Рудківській лікарні на стаціонарі перебував 51 хворий. Наше інфекційне відділення з 15 грудня припинило приймати хворих на ковід або з підозрою на ковід. Правда, ще доліковують раніше шпиталізованих. З нового року інфекційне відділення надаватиме допомогу дітям та дорослим з іншими видами інфекційних захворювань та підозрою на них. Так що маска – це не тільки атрибут, але й хороший засіб індивідуального захисту, якому не час казати «до побачення!».

– Чи повинні у пунктах вакцинації перед щепленням міряти тиск і температуру? Мимоволі стала свідком, як старшій жінці відмовили, мовляв, апарат забрали в інший пункт… 

– За протоколами вакцинації, попереднього додаткового обстеження не передбачено. За винятком, якщо в момент звернення на щеплення при заповненні інформаційної згоди є певні покази для додаткових обстежень, що визначає лікар. Якщо людина хоче, щоб їй поміряли тиск, то ніхто із медичних працівників не відмовляє.

– Педагогів змусили вакцинуватися, інакше не приступлять до праці. Директор Турківського НВК навіть позивається в суді. Чому самі медики не поспішають? 

– Вважаю, що обов’язковість щеплення педагогічних працівників є правильною. І школи, і садочки є  об’єктами високого ступеня ризику. Вчитель, який іде на роботу, не має бути джерелом інфекції і, основне, – всі педагоги повинні зрозуміти, що саме щеплення захищає і їх. Учні також можуть заразити вчителя. Стосовно судових позовів, то кожна людина має право  на захист. Дочекаємося рішення суду. За часи існування людства боротьба з епідеміями починалася з протиепідемічних заходів та з проведення вакцинації населення.

– А наші очільники міста та району вакциновані? 

– Району – двічі. З початку вакцинальної кампанії. Про міських керманичів не знаю.

–  Яка вакцина найпопулярніша в нашому районі? Який відсоток вакцинованих на Самбірщині?

– Люди старшого віку роблять щеплення «Коронаваком», а молодь вибирає «Пфайзер», бо їздить за кордон. Відсоток вакцинованих серед дорослих – 68, двічі щеплених дорослих – 30 відсотків. Найкраще у проведенні вакцинальної кампанії спрацював центр первинної медико-санітарної допомоги Ралівської ТГ (керівник О. Кохан).

– Чи відомі реакції після щеплення, що закінчилися шпиталізацією? 

– Офіційно НППІ (несприятливі події після імунізації), підтверджених комісійно, по Самбірському району не було.

– Скільки повторно краян захворіли на ковід та скільки вакцинованих його «підчепили»? 

– Офіційно кількість госпіталізованих осіб на коронавірусне захворювання в нашій лікарні, вакциновані  різними видами вакцин, становить 5-8 відсотків від всіх шпиталізованих. За клінічними спостереженнями медиків стаціонарів, хвороба у таких протікала в значно легшій формі. Але їх шпиталізували, оскільки мали супутні недуги. Чи хворіють повторно – так, хворіють. Повторних випадків захворювання серед міського населення значно більша, ніж сільського.

– Чи були спалахи недуги у великих колективах? Хворіли родинами? 

– Так, у школах, садочках, в закладах органів місцевого самоврядування. Щоправда, кількість спалахів цьогоріч значно менша, ніж торік.

– Яка смертність по ковіду чи серед них були вакциновані?

– Показники смертності від ковіду  перевищують обласні по Самбірській ТГ. Чи помирали вакциновані? Так, але у них були важкі супутні захворювання, і це поодинокі випадки.

–  Ми напередодні свят, а після масових зібрань зазвичай зростає захворюваність. Ваші поради як лікаря…

– Всіх хочу привітати зі святами. Бажаю, щоб настав мир у країні, наші вояки повернулися живими до сімей, здоров’я, добра, спокою, оптимізму. До батьків і до родини на коляду приїжджали щепленими, здоровими. Це – друге Різдво, яке святкуватимемо в умовах пандемії, тому будьмо відповідальними, бережімо себе та інших…Не віриться, що тут, в офісі «Високого Замку», інтерв’ю за філіжанкою кави бере не Роман Іванчук. Передчасний відхід його – велика втрата. Ми завжди його пам’ятатимемо щирим, доступним, який вмів чути і розуміти проблеми простих людей…

Оксана СТОРОЖ.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар